18 zabawnych trudności diety bezglutenowej, o których Twój dietetyk nie powie Ci podczas konsultacji.

Stosujesz prostą dietę odchudzającą, a może bardziej złożoną i specjalistyczną dietę w Hashimoto? Zebrałam garść naszych doświadczeń i obserwacji, które każdy bardziej doświadczony dietetyk w Warszawie podpatrzy u swoich klientów.

Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis w zabawny i lekki sposób przybliży Ci wyzwania stojące za dietą bezglutenową. Wpis pochodzi z serii „50 twarzy Hashimoto”

dieta w hashimoto

UWAGA: Wpis ma charakter humorystyczny i NIE ma na celu obrażenia kogokolwiek. Jeśli nie masz poczucia humoru, proszę nie czytaj dalej.

Dbaj o siebie

Ania

***

Gluten — wszechobecne i znane wszystkim białko, które naturalnie występuje w wielu zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu, a nawet owsie (owies jest naturalnie bezglutenowy, ale często bywa zanieczyszczony). W ciągu ostatnich kilku lat gluten bardzo zyskał na popularności jako… podstawa diety eliminacyjnej.

Szukając informacji o tym, kiedy warto eliminować gluten z diety, z pewnością wpadniesz na wiele haseł, takich jak między innymi: celiakia (choroba trzewna), dieta bezglutenowa w Hashimoto czy nietolerancja na gluten. Niejednokrotnie spotkasz się też ze stwierdzeniem, że dieta bezglutenowa to najlepsza dieta odchudzająca!

Jeśli nie wiesz, kiedy stosować dietę bezglutenową, szukasz odpowiedniej diety w Hashimoto lub uważasz, że wykluczenie glutenu będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, zapraszam Cię do mojego wcześniejszego artykułu o naukowo potwierdzonych powodach, kiedy należy wykluczyć gluten w Hashimoto.

Dla wielu osób przejście na dietę bezglutenową wydaje się banalnie proste i ogranicza się do eliminacji pszenicy i pozostałych wyżej wymienionych zbóż. Okazuje się, że eliminacja glutenu to prawdziwy „orzech do zgryzienia” dla osób, które naprawdę są zmuszone do wykluczenia tego składnika (np. celiakia), ponieważ gluten jest powszechnie wykorzystywany w produkcji żywności.

Do ukrytych źródeł glutenu należą między innymi: niektóre lekarstwa, niektóre przyprawy, proszek do pieczenia, gotowe zupy czy sosy, a nawet… owoce (powlekane glutenem)! Osoby, którym szkodzi gluten, każdego dnia toczą ciężką walkę, wprowadzając w życie dietę bezglutenową.

Przedstawiamy 18 zabawnych sytuacji, w których dieta bezglutenowa staje się prawdziwym wyzwaniem!

Jesteśmy ciekawi czy spotkałeś się chociaż jednym z nich.

1. Zamówiłaś kilka mniejszych dań w restauracji, żeby skomponować odpowiedni posiłek.

Inni przy Tobie zajadają się pizzą, nie czując przy tym żadnych wyrzutów sumienia, a Ty rozdzielasz poszczególne składniki na talerzu, ocierając po cichu łzy z oczu.

***

2. Zamawiasz najprostszą sałatkę, bo jest to jedyna rzecz, która jest bezglutenowa.

***

3. Sam się zadziwiasz jak niektóre bezglutenowe produkty potrafią Cię rozczarować.

***

4. Idziesz do supermarketu po bazowe produkty i wracasz z rachunkiem, dwa razy wyższym niż przewidywałaś.

***

5. Twoja impreza nie ma prawa się odbyć bez posiłku bezglutenowego, który zawsze masz ze sobą.

***

6. Wyszukujesz informacji o knajpach i kawiarniach w menu bezglutenowym, na długo przed zaplanowaniem spotkania ze znajomymi…

***

7. … i później czujesz się naprawdę rozczarowany, gdy ani jeden posiłek nie jest bezglutenowy.

***

8. Wypróbowałaś już wszystkie bezglutenowe przepisy na pieczone ziemniaki.

Szczególnie gdy skończyły Ci się inne produkty, zostały tylko ziemniaki, a na pyszną sałatkę z punktu drugiego nie masz już ochoty.

***

9. Czujesz rosnącą ekscytację na nowy bezglutenowy produkt w ofercie Twojego ulubionego sklepu, ale spóźniłaś się przed falą zainteresowania.

***

10. Sytuacja, w której wybierasz produkt z glutenem, bo bezglutenowa alternatywa wygląda nie tak, jak sobie tego wyobrażałaś…

***

11. … i już wiesz, że niedługo poznasz skutki swojej decyzji.

***

12. Robisz zapasy bezglutenowych artykułów, bo nigdy nie wiesz, czy supermarket nie zostanie niedługo zaatakowany.

***

13. Wydzielasz sobie specjalną półeczkę bezglutenową w kuchni i stoisz na jej straży.

***

14. Cały czas zapełniasz szafkę w pracy bezpieczną żywnością, starając poskromić myśli o pysznej przekąsce zawierającej gluten.

***

15. Zaprzyjaźniłeś się już ze wszystkimi osobami na diecie bezglutenowej i śledzisz hashtag #GlutenFree

***

16. Cały czas jesteś pytana: ‘Czy nie jesteś w ciąży’, gdy nie jesteś w stanie odmówić sobie posiłku bez glutenu.

***

17. Dawno już zakupiłaś oddzielną patelnię, nóż i deskę do krojenia. Dzięki temu stałaś się najlepszą obrończynią wyposażenia kuchennego, w którym nie ma ani grama glutenu.

***

18. Mimo wielu trudności stosowania diety bezglutenowej rozumiesz, że może ona bardzo poprawić Twoje samopoczucie.

 

Pamiętaj jednak, że z punktu widzenia Twojego zdrowia eliminacja glutenu nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Zapraszam Cię do przeczytania naszego krótkiego wpisu o tym, kiedy nie eliminować glutenu.

Jeśli jednak już wiesz, że dieta bezglutenowa jest odpowiednio do Ciebie dopasowana, jednak nie wiesz jak odpowiednio dobrać dietę, cały czas odczuwasz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i nie wiesz czym to jest spowodowane, zapraszam Cię na krótką i darmową konsultację wstępną podczas której spróbuję dobrać odpowiednie rozwiązania do Twoich potrzeb. Postaram Ci się pomóc w każdym aspekcie stosowania diety bezglutenowej lub dobrania innego rozwiązania.

WYPRÓBUJ ZA 0 ZŁ!

***

O autorce

dietetyk kliniczny warszawa, dieta w hashimoto, odchudzanie

Ania Świtakowska

Dietetyk kliniczny

Koordynator zespołu dietetyków

O sobie:

Dietetyka kliniczna jest tym, co pochłania mnie każdego dnia. W szczególności tematyka zaburzeń hormonalnych, którą traktuję jako niezwykle wymagającą i ciekawą. Stale poszerzam swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych i szkoleniach, dzięki którym podczas pracy z podopiecznymi opieram się na aktualnych zaleceniach płynących z badań naukowych.

W swojej pracy dużo uwagi przykładam do dobrego kontaktu z klientem, dopasowaniu przepisów kulinarnych do Twoich potrzeb oraz dostarczeniu Ci najlepszych metod do osiągnięcia celu. Poza tym jestem bardzo dobrze zorganizowana, więc pracując ze mną, masz pewność, że wszystko poukładam w Twoim zdrowiu krok po kroku.

Ukończyłam dwie uczelnie, jednak wciąż staram się poszerzać swoją wiedzę, dużo czytając oraz śledząc nowinki żywieniowe.

Więcej na mój temat możesz się dowiedzieć w mojej wizytówce na stronie zespołu Nutricus.

***

P.S. Inspiracja do napisania wpisu pochodzi ze strony BuzzFeed.

657 replies on “18 zabawnych trudności diety bezglutenowej, o których Twój dietetyk nie powie Ci podczas konsultacji.