Miałem przyjemność omówić ponad tysiąc wyników badań włosów i cynk jest jednym z ciekawszych pierwiastków pośród 24 mikro i makroelementów, które analizujemy.

Ten wpis jest elementem darmowego kursu “Poznaj swoje niedobory” i poświęcę go kilku najważniejszym cechom cynku, pośród wielu właściwości tego pierwiastka, które mają wpływ na zdrowie. Badania włosa, które przeprowadziliśmy, obejmują pacjentów w bardzo szerokim spektrum: zaczynając od dzieci, przez młodzież trenującą sport, dorosłych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, aż po ludzi w podeszłym wieku z jednym stulatkiem na czele!

Postaram się przedstawić ciekawe przykłady wyników z naszej codziennej praktyki, które pokazują różne poziomy cynku oraz towarzyszące im historie.

Zacznę od krótko od wprowadzenia do interpretacji, aby pozostałe obrazy wyników były bardziej zrozumiałe.

Wynik zawiera poziomy odżywczych 24 biopierwiastków (te pary niebieski i zielony słupek) oraz 5 metali ciężkich. Wśród substancji odżywczych wyróżniamy 3 główne grupy:

  1. Pierwiastki biogenne – w typ przypadku jest jeden – siarka
  2. Makroelementy – tych pierwiastków jest ilościowo dużo
  3. Mikroelementy – tych pierwiastków jest mało

Znając strukturę wyniku badania, spójrz na legendę słupków, czyli jak odczytywać informacje odnośnie poszczególnych elementów składu włosa.

Na niebiesko zaznaczony jest poziom badany biopierwiastka.

Na zielono wartość prawidłowa biopierwiastka

Żółty obszar obejmujący słupki to zakres dopuszczalny, czyli tzw. norma

Przykład nr 1

Cynk oraz odczuwanie smaków.

Cynk to pierwiastek, który ma bardzo duży wpływ na prawidłowe odczuwanie smaków. Jego niedobory bardzo często obserwujemy u dzieci, które są niejadkami. Poniżej zamieszczam jeden z ciekawszych przykładów badanych dzieci.

Jakiś czas temu omawiałem wyniki badania włosa rodzeństwa (chłopiec 7 lat, dziewczynka 5 lat), które mieszka razem w jednym domu, jedzą to samo, gdyż ich mama przygotowuje te same posiłki wszystkim domownikom. Ciekawostką jest to, że dziewczynka jest strasznym niejadkiem i w jadalni są toczone wręcz wojny, aby dziecko zjadło, choć odrobinę warzyw. Oczywiście takich problemów nie ma z jedzeniem słodyczy i innych przekąsek typu chipsy czy krakersy.

Warto przyjrzeć się obydwu wynikom, gdyż jak na dłoni widać jak jedno dziecko jest całkiem przyzwoicie odżywione, natomiast drugie ma bardzo duże niedobory pierwiastków we włosach. Dla ułatwienia zielonymi kropkami zaznaczyłem pierwiastki, których poziomy można zinterpretować jako dobre/poprawne, na czerwono to co mi się nie podoba.

Komentarz specjalisty:

Jak widać z badania włosa — dziewczynka jest niedożywiona zwłaszcza pod kątem jakościowym. Niestety występuje bardzo dużo niedoborów, w tym bardzo duży niedobór cynku. Ciężko stwierdzić co jest pierwotną przyczyną jej problemów z jedzeniem zdrowej żywności.  Pewne jest jedno — to dziecko jest zaklętym kręgu, ponieważ spożywa bardzo ubogi jakościowo pokarm, który nie dostarcza odpowiednich ilości cynku, z drugiej strony, z uwagi na niski poziom cynku dziecko nie chce spożywać warzyw i produktów bogatych w cynk, gdyż mu one nie smakują.

Przykład nr 2

Cynk i jego wpływ na skórę włosy i paznokcie

Cynk należy do zacnego grona pierwiastków młodości i piękna, które zapewniają piękny wygląd Paniom w każdym wieku. Niedobory tego pierwiastka będą bardzo szybko manifestować się na skórze oraz jej przydatkach, czyli włosach i paznokciach. Przeprowadziłem badanie włosa u młodej dziewczyny w wieku 26 lat, która pracuje jako modelkana wybiegach. Jest bardzo piękną kobietą i patrząc na jej zdjęcia, można stwierdzić, że się wpisuje w większość zachodnich kanonów piękna. W takim razie gdzie tkwi haczyk? Co pokazała analiza pierwiastkowa włosa?

Ma ona wiele problemów ze skórą i włosami. Cierpi na bardzo intensywne wypadanie włosów (zostały wykluczone wszystkie inne kliniczne przyczyny jak np. niedoczynność tarczycy czy niedobory żelaza — anemia czy niski poziom ferrytyny) oraz ma problemy z rozdwajającymi się paznokciami i pod lakierem musi ukrywać białe plamki. (więcej o tym temacie możesz przeczytać we wpisie ” Przyczyny wypadania włosów “

Jak wygląda jej żywienie? Cóż… jest modelką, dlatego najprostszym sposobem jest ograniczanie jedzenia. Jabłko i napój Red Bull stanowią jej śniadanie, na obiad potrafi zjeść lekką sałatkę z pieczywem Waza.

Co gorsza, ma bardzo duże problemy z zajściem w ciążę. Oczywistą przyczyną tych problemów jest za mała ilość spożywanego jedzenia, jednak nie zapominajmy, że cynk jest pierwiastkiem płodności i pełni ważne funkcje w gospodarce hormonalnej kobiet.

Komentarz specjalisty:

Wyniki Analizy Pierwiastkowej Włosa na początku przeprowadzone pod kątem wypadania włosów pokazały, że owa modelka ma tylko dwa pierwiastki w normie. Poza tym wszystko inne jest niedoborowe.

Przykład nr 3

Cynk i jego wpływ na produkcję testosteronu

W sporcie wyczynowym jesteśmy znani z naszego bogatego doświadczenia w badaniu włosów zawodników różnych dyscyplin. Oglądając sport przed telewizorami, nie mamy wglądu w życie i zdrowie zawodników, a tam problemów pojawia się bardzo dużo.

Jednym z najważniejszych hormonów dla mężczyzn jest testosteron, który ma wpływ na libido, budowanie masy mięśniowej, psychikę czy regenerację powysiłkową.

W sporcie można znaleźć szalenie ciekawe przypadki, które są w stanie w sposób skrajny przedstawić działanie pierwiastków.

Historia znanego piłkarza.

Miałem okazję omawiać wyniki analizy pierwiastkowej włosa znanego piłkarza, który został przyłapany na zbyt wysokim poziomie testosteronu przez Światową Agencję Anty-Dopingową. Przeważnie taka historia kończy się 4-letnią dyskwalifikacją. Jednak nie w tym przypadku. Zawodnik się odwołał i przeszedł szereg testów medycznych, które wykazały, że u niego wysoki poziom testosteronu jest cechą naturalną.

Co w takim razie ciekawego odkryliśmy w badaniu włosa?

Okazało się, że ten zawodnik jest zatruty bardzo toksycznym pierwiastkiem — kadmem.

Na ten pierwiastek narażeni są palacze oraz osoby mieszkające w zanieczyszczonych aglomeracjach. Jak organizm człowieka broni się przed kadmem?

Okazuje się, że cynk jest jednym z pierwszych “ochroniarzy”, którzy oczyszczają organizm z kadmu. Co ciekawego możemy znaleźć w badaniu włosa tego zawodnika? Jest on zatruty kadmem, ale jego organizm walczy poprzez gromadzenie dużych zasobów cynku i pośrednio wpływają one na wysoką produkcję testosteronu!

Poziom zatrucia kadmem

Komentarz specjalisty:

Nie pozostaje nic innego jak życzyć wszystkim Panom wysokich poziomów cynku! 🙂

Przykład nr 4

Cynk w prawidłowych wynikach

Poprzednie przykłady skupiały się na problemach zdrowotnych. Czy w takim razie mamy w bazie jakieś wyniki analizy z włosa, które są dobre? Odpowiedź jest prosta — oczywiście, że tak.

Przy tak dużej liczbie przebadanych pacjentów mieliśmy kilkanaście osób, które cechowały się świetnymi wynikami.

Poniżej przedstawiam jedno z moich ostatnich zaskoczeń. Są to wyniki analizy włosa Pani w wieku 46 lat, która od kilku lat współpracuje z dietetykiem i pracuje nad swoim żywieniem (zaczęła od zdrowego odchudzania). Ma piękne długie włosy, skórę bez zmarszczek, czuje się świetnie.  Jej żywienie jest bardzo bliskie modelowego – je bardzo różnorodnie i to, co jest dla mnie zaskakujące praktycznie w każdym przypadku kiedy widzę taki dobry wynik. Zadaję jedno proste pytanie: co Pani je na co dzień? Zawsze dostaję tę samą odpowiedź – “To, co lubię” i co ciekawe nie są to chipsy, coca-cola etc.

Komentarz specjalisty:

Po dokładniejszym wypytaniu tej Pani o jej dietę i zmianę, którą przeszła okazało się, że był to spokojny długotrwały proces zaplanowany przez dietetyka. Podstawą było zwiększenie różnorodności diety, wprowadzenie zdrowych i odżywczych produktów, poukładanie jej wcześniejszych problemów jelitowych (wzdęć i biegunek) oraz zamiana nawyków zakupowych i żywieniowych w całej rodzinie. Cóż… efekt mówi sam za siebie 🙂  Więcej informacji na temat współpracy z dietetykiem znajdziesz na stronie -> personalizowana dieta

Jeżeli masz jakieś pytanie odnośnie badania z włosa to śmiało możesz pisać do mnie bezpośrednio na adres tomasz@nutricus.pl, staram się odpowiedzieć w ciągu kilku godzin 🙂

Jeżeli interesuje Cię wykonanie tego badania wystarczy, że klikniesz poniżej

Analiza Pierwiastkowa Włosa

***

Z pierwiastkowym pozdrowieniem!

 

O autorze: Tomasz Styk, Specjalista Analizy Pierwiastkowej Włosa

Jeden z najbardziej doświadczonych specjalistów Analizy Pierwiastkowej Włosa w Polsce, ma ponad 8 letnie doświadczenie oraz ponad 1000 omówionych wyników badań. Stypendysta Premiera RP dla wybitnie uzdolnionej młodzieży, swoją wiedzę zdobywał na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W poradni dietetycznej Nutricus zajmuje się interpretowaniem wyników badań laboratoryjnych, a następnie ich przełożeniem strategię żywieniową. Odpowiada za tworzenie i wdrażanie nowych narzędzi i technologii do pracy zespołu dietetyków.

Znany ze swojej pasji do ludzkiego organizmu oraz entuzjazmu, którym zaraża innych.

Więcej na temat Tomka możesz przeczytać odwiedzając jego wizytówkę na stronie zespołu Nutricus.

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *