Badanie włosa ADHD u dzieci

Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej (ADHD)

Coraz częściej do mnie zgłaszają się rodzice dzieci, które mają problemy psychoemocjonalne. Znaczną grupę stanowią dzieci, którym wykonujemy badanie włosa ADHD. Problem jest poważny, ponieważ zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych w wieku dziecięcym i dojrzewania. Są głosy, że ADHD to wymysł psychologów i usprawiedliwianie błędów wychowawczych. Nie jestem psychologiem naukowcem, więc nie czuję się upoważniony, aby to oceniać. Wiem za to dwie rzeczy:

 1. ADHD pod pojęciem deficytu uwagi oraz hiperaktywności jest wykorzystywane w badaniach naukowych.
 2. Osoby z ADHD mają realny, odczuwalny problem z tym, w jaki sposób ich mózg reaguje na otaczające bodźce. Wystarczy posiedzieć chwilę z takim dzieckiem i jego rodzicami, aby zobaczyć, że nie da się tego problemu zbagatelizować.

Dane pokazują, że ADHD występuje u około 5% populacji ogólnoświatowej i charakteryzuje się:

 1. zaburzeniami uwagi,
 2. nadpobudliwością
 3. impulsywnością.

badanie włosa adhd

Badanie włosa ADHD

Badanie, na podstawie, którego powstał ten wpis, zostało wykonane w Korei Południowej i polegało na oznaczeniu minerałów we włosach u dzieci. Badacze poszukiwali zależności pod kątem mineralizacji organizmu oraz objawów związanych z ADHD.

W omawianym badaniu analizowano wzajemne powiązanie podwyższonego poziomu manganu we włosach, a występowaniem symptomów zaburzeń uwagi i nadaktywności u dzieci (ADHD). W skład grupy badanej wchodziło 43 dzieci w wieku 6-15 lat zamieszkujących obszary miejskie Korei Południowej.

Tutaj jest bardzo ważne wskazanie, że chodzi o obszary miejskie. Okazuje się, że przebywanie na obszarach zurbanizowanych wiąże się z większym narażeniem środowiskowym na większe ilości metali, w tym metali ciężkich, takich jak kadm czy ołów. Tutaj mam na myśli przede wszystkim pyły oraz inne zanieczyszczenia.

Wyniki prac naukowców nad zawartością manganu we włosach dzieci z ADHD

Przeprowadzona praca badawcza wykazała, że dzieci o wysokiej ekspozycji na Mn cechowały się odhamowaniem behawioralnym, nadpobudliwym zachowaniem i zaburzeniami funkcji poznawczych takimi jak:

 1. iloraz inteligencji (IQ),
 2. pamięci,
 3. stopni szkolnych.

Wysokie stężenie Mn we krwi korelowało ujemnie z uwagą dzieci i wynikami IQ. Co w praktyce oznacza, korelacja ujemna?

Jest to bardzo prosta zależność: jeżeli jeden parametr rośnie, to drugi maleje i odwrotnie. W tym przypadku im wyższy poziom manganu w badaniu włosa, tym większe występowały problemy z uwagą dzieci i niższy był wynik IQ.

dzieci rozwój

W jaki sposób można wykorzystać badanie włosa ADHD?

Po odkryciu zależności między poziomem manganu w Analizie Pierwiastkowej Włosa a zespołem nadpobudliwości psychoruchowej badaczom nasunęło się pytanie, czy na podstawie wysokiego poziomu manganu, można przewidzieć wystąpienie ADHD?

W tym celu przeprowadzono analizę regresji logistycznej w celu określenia wpływu poziomu Mn we włosach na przewidywanie ADHD. Taka analiza pozwala nam określić czy badany parametr (poziom manganu we włosach dzieci) może potwierdzić badanie włosa ADHD (u dzieci z ADHD jest podwyższony poziom manganu we włosach).

Analiza regresji logistycznej poziomu Mn we włosach nie była znacząca w związku z przewidywaniem ADHD dla wieku, płci i pełnej skali IQ. Dla lubiących statystykę w badaniach naukowych i cyferki – wynik: OR = 4,43,95% CI = 0,50-35,54, p = 0,178.

Skąd się bierze podwyższony poziom manganu w organizmie?

Ilość Mn spożywana w wodzie pitnej jest znacznie niższa niż ta spożywana z żywnością, ogólnie uważa za się, że tym sposobem dostarczane jest <1%, chociaż w zależności od stężenia Mn w wodzie, ta droga spożycia może wzrosnąć nawet do 20%!

Wegetarianie, którzy spożywają pokarmy bogate w Mn, takie jak:

 1. pełnoziarniste zboża,
 2. zielone warzywa liściaste
 3. orzechy,
 4. a także osoby pijące duże ilości herbaty,

mogą mieć znacznie większe spożycie Mn niż przeciętna osoba.

Niektóre zawody, takie jak spawanie, wydobycie i praca w fabryce, w której wytwarzana jest stal, może zwiększyć prawdopodobieństwo narażenia na wysokie poziomy Mn w organizmie.

Ponadto osoby palące tytoń lub wdychające dym wtórny, są narażone na wysoki poziom Mn, szczególnie w przypadku dzieci mieszkających w domu, w którym przebywają palacze. Pomijając fatalne skutki dla zdrowia u dzieci narażonych na dym tytoniowy, to przy jednoczesnym występowaniu ADHD konsekwencje będą jeszcze bardziej dotkliwe.

dzieci palenie papierosów wpływ

Podsumowanie badania manganu z włosa u dzieci z ADHD

Osoba, która ma stwierdzone ADHD, powinna szukać przyczyny, aby móc pracować nad poprawą parametrów związanych z uwagą, koncentracją i zachowaniem. Praca naukowa, którą przytaczamy ujawniła istotne powiązanie między poziomami Mn we włosach, a ADHD po statystycznej kontroli dla zmiennych towarzyszących.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak wykonać badanie włosa, to wystarczy, że klikniesz link poniżej.

Analiza Pierwiastkowa Włosa dla dziecka jest jednym z najważniejszych metod podejścia do monitorowania organizmu człowieka.

Teraz czas na sprawdzenie jak odżywiony jest organizm Twojego dziecka!

Kliknij poniżej aby dowiedzieć się więcej.

Poczytaj o badaniu włosa

***

Z pierwiastkowym pozdrowieniem!

 

O autorze: Tomasz Styk, Specjalista Analizy Pierwiastkowej Włosa

Jeden z najbardziej doświadczonych specjalistów Analizy Pierwiastkowej Włosa w Polsce, ma ponad 8 letnie doświadczenie oraz ponad 1000 omówionych wyników badań. Stypendysta Premiera RP dla wybitnie uzdolnionej młodzieży, swoją wiedzę zdobywał na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W poradni dietetycznej Nutricus zajmuje się interpretowaniem wyników badań laboratoryjnych, a następnie ich przełożeniem strategię żywieniową. Odpowiada za tworzenie i wdrażanie nowych narzędzi i technologii do pracy zespołu dietetyków.

Znany ze swojej pasji do ludzkiego organizmu oraz entuzjazmu, którym zaraża innych.

Więcej na temat Tomka możesz przeczytać odwiedzając jego wizytówkę na stronie zespołu Nutricus.

 

Bibliografia:

2015 Korean Neuropsychiatric Association | Association of Hair Manganese Level with Symptoms in Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder | Dong-Won Shin,1 Eun-Ji Kim,2 Se-Won Lim, Young-Chul Shin, Kang-Seob Oh, and Eun-Jin Kim

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *