Badanie włosa ADHD u dzieci

Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej (ADHD)

Coraz częściej do mnie zgłaszają się rodzice dzieci, które mają problemy psychoemocjonalne. Znaczną grupę stanowią dzieci z ADHD. Problem jest poważny, ponieważ zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych w wieku dziecięcym i dojrzewania. Są głosy, że ADHD to wymysł psychologów i usprawiedliwianie błędów wychowawczych. Nie jestem psychologiem naukowcem, więc nie czuję się upoważniony, aby to oceniać. Wiem za to dwie rzeczy:

 1. ADHD pod pojęciem deficytu uwagi oraz hiperaktywności jest wykorzystywane w badaniach naukowych.
 2. Osoby z ADHD mają realny, odczuwalny problem z tym, w jaki sposób ich mózg reaguje na otaczające bodźce. Wystarczy posiedzieć chwilę z takim dzieckiem i jego rodzicami, aby zobaczyć, że nie da się tego problemu zbagatelizować.

Dane pokazują, że ADHD występuje u około 5% populacji ogólnoświatowej i charakteryzuje się:

 1. zaburzeniami uwagi,
 2. nadpobudliwością
 3. impulsywnością.

Badanie włosa i ADHD

Badanie, na podstawie, którego powstał ten wpis, zostało wykonane w Korei Południowej i polegało na oznaczeniu minerałów we włosach u dzieci. Badacze poszukiwali zależności pod kątem mineralizacji organizmu oraz objawów związanych z ADHD.

W omawianym badaniu analizowano wzajemne powiązanie podwyższonego poziomu manganu we włosach, a występowaniem symptomów zaburzeń uwagi i nadaktywności u dzieci (ADHD). W skład grupy badanej wchodziło 43 dzieci w wieku 6-15 lat zamieszkujących obszary miejskie Korei Południowej.

Tutaj jest bardzo ważne wskazanie, że chodzi o obszary miejskie. Okazuje się, że przebywanie na obszarach zurbanizowanych wiąże się z większym narażeniem środowiskowym na większe ilości metali, w tym metali ciężkich, takich jak kadm czy ołów. Tutaj mam na myśli przede wszystkim pyły oraz inne zanieczyszczenia.

Wyniki prac naukowców nad zawartością manganu we włosach dzieci z ADHD

Przeprowadzona praca badawcza wykazała, że dzieci o wysokiej ekspozycji na Mn cechowały się odhamowaniem behawioralnym, nadpobudliwym zachowaniem i zaburzeniami funkcji poznawczych takimi jak:

 1. iloraz inteligencji (IQ),
 2. pamięci,
 3. stopni szkolnych.

Wysokie stężenie Mn we krwi korelowało ujemnie z uwagą dzieci i wynikami IQ. Co w praktyce oznacza, korelacja ujemna?

Jest to bardzo prosta zależność: jeżeli jeden parametr rośnie, to drugi maleje i odwrotnie. W tym przypadku im wyższy poziom manganu w badaniu włosa, tym większe występowały problemy z uwagą dzieci i niższy był wynik IQ.

Czy badanie włosa może przewidzieć ADHD?

Po odkryciu zależności między poziomem manganu w Analizie Pierwiastkowej Włosa a zespołem nadpobudliwości psychoruchowej badaczom nasunęło się pytanie, czy na podstawie wysokiego poziomu manganu, można przewidzieć wystąpienie ADHD?

W tym celu przeprowadzono analizę regresji logistycznej w celu określenia wpływu poziomu Mn włosów na przewidywanie ADHD. Taka analiza pozwala nam określić czy badany parametr (poziom manganu we włosach dzieci) może przewidzieć wynik badania (u dzieci z ADHD jest podwyższony poziom manganu we włosach).

Analiza regresji logistycznej poziomu Mn we włosach nie była znacząca w związku z przewidywaniem ADHD dla wieku, płci i pełnej skali IQ. Dla lubiących statystykę w badaniach naukowych i cyferki – wynik: OR = 4,43,95% CI = 0,50-35,54, p = 0,178.

Skąd się bierze podwyższony poziom manganu w organizmie?

Ilość Mn spożywana w wodzie pitnej jest znacznie niższa niż ta spożywana z żywnością, ogólnie uważa za się, że tym sposobem dostarczane jest <1%, chociaż w zależności od stężenia Mn w wodzie, ta droga spożycia może wzrosnąć nawet do 20%!

Wegetarianie, którzy spożywają pokarmy bogate w Mn, takie jak:

 1. pełnoziarniste zboża,
 2. zielone warzywa liściaste
 3. orzechy,
 4. a także osoby pijące duże ilości herbaty,

mogą mieć znacznie większe spożycie Mn niż przeciętna osoba.

Niektóre zawody, takie jak spawanie, wydobycie i praca w fabryce, w której wytwarzana jest stal, może zwiększyć prawdopodobieństwo narażenia na wysokie poziomy Mn w organizmie.

Ponadto osoby palące tytoń lub wdychające dym wtórny, są narażone na wysoki poziom Mn, szczególnie w przypadku dzieci mieszkających w domu, w którym przebywają palacze. Pomijając fatalne skutki dla zdrowia u dzieci narażonych na dym tytoniowy, to przy jednoczesnym występowaniu ADHD konsekwencje będą jeszcze bardziej dotkliwe.

Podsumowanie badania manganu z włosa u dzieci z ADHD

Osoba, która ma stwierdzone ADHD, powinna szukać przyczyny, aby móc pracować nad poprawą parametrów związanych z uwagą, koncentracją i zachowaniem. Praca naukowa, którą przytaczamy ujawniła istotne powiązanie między poziomami Mn we włosach, a ADHD po statystycznej kontroli dla zmiennych towarzyszących.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak wykonać badanie włosa, to wystarczy, że klikniesz link poniżej.

Poczytaj o badaniu włosa

Ostatnimi czasy dostaję coraz więcej pytań odnośnie do samego badania i wiele osób chciałoby brać czynny udział w dyskusji na temat tego badania oraz profilaktyki zdrowotnej opartej na żywieniu. Wiele osób wykonało to badanie i chce się dowiedzieć więcej, jak je wykorzystać w praktyce. Dlatego założyłem grupę dyskusyjną na Facebooku, do której mogą dołączyć wszystkie osoby zainteresowane badaniem włosa oraz żywieniem opartym na pierwiastkach. Tę grupę moderuje osobiście wraz z moim zespołem dietetyków Nutricus.

Kliknij poniżej, aby dołączyć.

 

Bibliografia:

2015 Korean Neuropsychiatric Association | Association of Hair Manganese Level with Symptoms in Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder | Dong-Won Shin,1 Eun-Ji Kim,2 Se-Won Lim, Young-Chul Shin, Kang-Seob Oh, and Eun-Jin Kim

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *