Badanie włosa w AZS – poziomy pierwiastków

Atopowe zapalenie skóry, a Analiza Pierwiastkowa Włosa – jakie korzyści daje chorym badanie włosa w AZS?

Coraz częściej, zgłaszający się do nas pacjenci skarżą się na problemy dermatologiczne. Atopowe Zapalenie Skóry, a Analiza Pierwiastkowa Włosa – jakie korzyści można zyskać wykonując badanie? Badanie włosa może pomóc ustalić przyczyny tego stanu i zasugerować dalsze kierunki działania.

Czy u Ciebie lub u Twojego dziecka występują charakterystyczne objawy takie jak:

 • przewlekły świąd,
 • suchy i podatny na podrażnienia naskórek,
 • zmiany zapalne na skórze,
 • wyraźne pogrubienie naskórka

Jeśli tak, bardzo możliwe że cierpisz na atopowe zapalenie skóry! Na świecie szacuje się, że na chorobę tą cierpi co dziesiąty dorosły i aż co piąte dziecko.

W Polsce problem ten jest wyjątkowo dokuczliwy ponieważ tyczy się prawie 40% społeczeństwa.

badanie włosa a AZS

Atopowe zapalenie skóry wiążę się z występowaniem innych dolegliwości zdrowotnych takich jak:

 • alergia pokarmowa,
 • pokrzywka,
 • astma oskrzelowa,
 • zapalenie spojówek,
 • katar sienny.

Choć dokładna przyczyna występowania AZS nie została jeszcze dokładnie określona, to istnieje szereg czynników, które mogą sprzyjać jej występowaniu. Zaliczamy do nich:

 • wiek matki dziecka w momencie porodu
 • skłonności genetyczne i środowiskowe
 • płeć – AZS częściej dotyczy kobiet
 • niedobory składników mineralnych takich jak np. cynk.

Czy możemy wpłynąć na któryś wyżej wymienionych czynników? Tak! Jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko wystąpienia niedoborów poszczególnych pierwiastków w diecie. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy wiedzieć czy i jakie niedobory u nas występują.

Z pomocą przychodzi nam Analiza Pierwiastkowa Włosa!

Dlaczego badanie włosa w AZS mogą okazać się pomocne?

Włos to unikalny “magazyn” pierwiastków naszego organizmu. Jest najlepszym wskaźnikiem ewentualnych niedoborów oraz nadmiernej suplementacji – często obecnie niestety w naszej praktyce dietetycznej występującej! Nasze włosy rosną w tempie około 1 centymetra na miesiąc. Oznacza to, że na podstawie APW możemy dostać bardzo cenną informację na temat tego, co działo się w naszym organizmie nawet kilka miesięcy wstecz oraz przewidzieć jakie problemy mogą się pojawić w przyszłości – Analiza Pierwiastkowa Włosa ocenia stan odżywienia organizmu w długim odcinku czasu (nawet rok wstecz!).

Niedobór którego z pierwiastków odgrywa szczególnie istotną rolę w występowaniu Atopowego Zapalenia Skóry!

Czy istnieje relacja na linii Atopowe Zapalenie Skóry, a Analiza Pierwiastkowa Włosa?

Okazuje się, że pierwiastkiem tym jest cynk. Więcej o badaniu cynku z włosa pisałem tutaj.

O powiązaniu niedoboru cynku z występowaniem zaburzeń atopowych zaburzeń dermatologicznych możemy przeczytać w jednym z artykułów opublikowanych na łamach Medical Journals Limited.

Do tej pory zgłoszono kilka sprzecznych wyników o poziomach cynku u pacjentów atopowych. Pierwszy raz pokuszono się jednak o oznaczenie jego poziomu na podstawie wykonywania badania z włosa a nie z surowicy.

W sumie do grupy badanej (A) włączono 58 dzieci:

 • 28 chłopców, 30 dziewcząt,
 • w przedziale wieku 2-14 lat
 • z potwierdzonymi diagnozami zmian atopowych wg kryteriów Hanifin & Rajka
 • z łagodnymi do umiarkowanych objawów choroby (ocena obszaru wyprysku i wskaźnika ciężkości (EASI) <26).

Dopasowana pod względem płci i wieku grupa kontrolna (B) składała się z 43 dzieci bez zaburzeń dermatologicznych.

Atopowe Zapalenie Skóry, a Analiza Pierwiastkowa Włosa

Przed analizą wszyscy uczestnicy byli proszeni o unikanie: barwienia, utrwalania, prostowania lub szronienia włosów przez co najmniej 8 tygodni. Włosy musiały być również pozbawione wszystkich żeli, olejków i kremów do włosów przed pobraniem próbki. Około 150 mg włosów pobrano z 4 do 5 różnych lokalizacji na tylnym wierzchołku i obszarach potylicy skóry głowy za pomocą nożyczek ze stali nierdzewnej.

Stężenia mineralne przedstawiono jako (mg / 100 g włosów). W odniesieniu do standardowych poziomów, stężenie cynku we włosach poniżej 130 μg / g uważano za wskazujące na niedobór.

Badanie włosa w AZS – jakie wyniki otrzymano?

Średni poziom cynku we włosach wynosił 113,25 ± 33,36 μg / g w przypadku pacjentów z atopią (n = 58) i 130,90 ± 36,63 μg / g w grupie kontrolnej (n = 43) (p = 0,012). Co oznacza blisko 14%-ową różnicę w stężeniu cynku między grupami.

Czterdziestu jeden (70,7%) pacjentów z atopią charakteryzowało się poziomem cynku poniżej 130 μg / g, w grupie kontrolnej było takich przypadków 18 (41,9%) (p = 0,003).

Po 8 tygodniach suplementacji stężenie cynku w włosach u pacjentów z objawami klinicznymi uległo poprawie o 21%. Tak więc doustna suplementacja cynkiem może być skuteczna u pacjentów z Atopowym Zapaleniem Skóry u pacjentów z niskim poziomem cynku w włosach. To pokazuje nam jaki potencjał drzemie w wykonaniu badania włosa w AZS w celu podjęcia dalszego leczenia!

badanie włosa w AZS

Badacze sugerują, że suplementacja cynku w dawce 10-20 mg / dobę może być skuteczna w leczeniu pacjentów z atopią oraz z niedoborem cynku do czasu przywrócenia normalnego poziomu pierwiastka. Po tym, dzienna zalecana dawka w zależności od wieku (1-8 lat: 3-5 mg / dzień, 9-14 lat: 8 mg / dzień,> 15 lat: 9-10 mg / dzień) może być odpowiednia jako leczenie podtrzymujące .

Badanie to, rzuca nowe światło na kwestię wpływu cynku na ryzyko występowania zaburzeń dermatologicznych oraz rolę Analizy Pierwiastkowej Włosa we wczesnym rozpoznawaniu niedoborów tego pierwiastka.

Atopowe Zapalenie Skóry, a Analiza Pierwiastkowa Włosa – dzięki lekturze już wiesz jakie korzyści daje chorym badanie włosa w AZS. Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania dotyczące badania włosa w AZS, to z chęcią na nie odpowiemy – możesz zostawić swoją wiadomość tutaj.

Teraz czas na sprawdzenie jak Twój organizm jest odżywiony w cynk.

Kliknij poniżej aby dowiedzieć się więcej.

Poczytaj o badaniu włosa