Badanie włosa u dzieci. Jakie korzyści może przynieść Analiza Pierwiastkowa Włosa dla dziecka?

Sposób żywienia dzieci, z którymi zaczynamy współpracę bardzo często odbiega od zasad racjonalnego żywienia. Nieprawidłowy sposób żywienia może prowadzić do występowania zaburzeń stanu odżywienia – szczególnie niebezpiecznych u dzieci. W jaki sposób możesz sprawdzić stan odżywienia swojego dziecka? Na czym polega badanie włosa u dzieci? Jakie korzyści może przynieść Analiza Pierwiastkowa Włosa dla dziecka?

Jaką rolę w kontroli prawidłowego rozwoju pełni badanie włosa u dzieci?

Czas dzieciństwa i dorastania to okres dynamicznych zmian, dotyczących nie tylko zwiększania masy ciała i wzrostu młodego człowieka.

Powyższe zmiany wiążą się jednocześnie ze stopniowym rozwojem układów:

 • trawiennego,
 • wydalniczego,
 • hormonalnego.

Niedojrzały układ trawienny i wydalniczy mogą przyczyniać się do znacznie większego gromadzenia się metali ciężkich w organizmie dziecka.

Zmiany hormonalne, szczególnie dotyczące:

 • tarczycy,
 • przytarczyc,
 • trzustki,
 • kory nadnerczy,
 • funkcji gruczołów płciowych,

które towarzyszą okresowi dojrzewania, wpływają również na równowagę mineralną w organizmie.

Rozwojowi dziecka towarzyszą zmiany odnoszące się do:

 • wzrostu zapotrzebowania na energię i poszczególne składniki pokarmowe,
 • przyspieszenia tempa metabolizmu,
 • konieczności zapewnienia odpowiedniej podaży minerałów i witamin
 • kształtowania nawyków żywieniowych, które również determinują poziom akumulacji pierwiastków w komórkach tkanek – a także we włosach.

Rodzice dzieci, z którymi mam lub miałem przyjemność współpracować wielokrotnie podkreślają, że ich pociechy mają problem z:

 • nieregularnym spożywaniem posiłków np. częstym pomijaniem śniadań
 • spożywaniem produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw
 • podjadaniem słodkich i słonych przekąsek
 • ograniczonym asortymentem lubianych produktów

Brak odpowiedniej kaloryczności diety, nieprawidłowy rozkład makroskładników czy niedobory witaminowo-mineralne, to jedne z najczęściej występujących błędów wśród dzieci i młodzieży.

Dzieci i młodzież należą zatem do jednej z grup osób narażonych na największe ryzyko niedobór istotnych dla zdrowia pierwiastków!

Badanie włosa u dzieci

W jaki sposób określić stan odżywienia dziecka?

Do prawidłowego funkcjonowania mechanizmów organizmu niezbędne są pierwiastki, a ich niedobory zaburzając choćby jeden z procesów mogą narobić wiele szkód niczym efekt domina.

Procesy, przez jakie przechodzą one w naszym organizmie są skomplikowane oraz oddziałują wzajemnie na siebie. Ostateczny poziom minerałów warunkuje nie tylko ilość pochodząca ze spożytego jedzenia, ale także obecność innych składników, które sprzyjają lub ograniczają jego wchłanianie, transport oraz działanie. Dlatego tak ważne jest zachowanie proporcji, w jakich znajdują się pierwiastki w naszym organizmie.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku mogą być popularne badania wykonywane z krwi. Czy zawartość poszczególnych pierwiastków we krwi odpowiada jednak w pełni stanowi odżywienia organizmu dziecka? Niezupełnie!

Wśród elementów, z których się składamy, możemy wyróżnić te o priorytetowym znaczeniu, na przykład serce, mózg, wątroba, nerki  czy jelita oraz te, które muszą nieco dłużej poczekać w kolejce po potrzebne składniki odżywcze.

Jednym z takich elementów są włosy. Pierwiastki dopiero po spełnieniu swojej roli w przydzielonych zadaniach przechodzą do włosów i paznokci, aby one także zostały odpowiednio odżywione. Dlatego kumulujące się we włosach pierwiastki dają nam odpowiedź, co ostatnio było słychać w naszym organizmie.

W jaki sposób możemy określić stan odżywienia młodego organizmu? Z pomocą przychodzi nam badanie włosa u dzieci!

Dlaczego Analiza Pierwiastkowa Włosa dla dziecka może okazać się pomocna?

Włos to unikalny “magazyn” pierwiastków organizmu. Jest jednym z najlepszych wskaźników potencjalnych niedoborów oraz nadmiernej suplementacji – często obecnie niestety w naszej praktyce dietetycznej występującej!

Włosy zwyczajowo rosną w tempie około 1 centymetra na miesiąc. Oznacza to, że na podstawie badania włosa u dzieci możemy dostać bardzo cenną informację na temat tego, co działo się w ich organizmie nawet kilka miesięcy wstecz oraz przewidzieć jakie problemy mogą się pojawić w przyszłości – Analiza Pierwiastkowa Włosa dla dziecka, to możliwość oceny stanu odżywienia organizmu w długim odcinku czasu (nawet rok wstecz!).

Czy zmiany zawartości poszczególnych składników mineralnych monitorowanych przez badanie włosa u dzieci są ściśle powiązane z wiekiem? 

Co na ten temat mówią badania?

Zależność tę w swoim badaniu, które opiszę poniżej, postanowili ustalić naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Jak wyglądała grupa badana?

W przebiegu badania 235 dziewcząt i 353 chłopców w wieku od 1 do 19 lat podzielono na 5 grup wiekowych:

 • 1-3-letnie maluchy,
 • 4-6-letnie przedszkolaki,
 • 7-10-letnich uczniów
 • 11-15-letnie uczniów
 • 16-19-letnie nastolatki

Duża liczebność grupy badanej i dokładny podział na poszczególne przedziały wiekowe były czynnikami warunkującymi rzetelność uzyskanych wyników.

Jakie pierwiastki zbadano?

Celem pracy jest zespołu było określenie zawartości:

 • wapnia (Ca),
 • magnezu (Mg),
 • cynku (Zn),
 • miedzi (Cu),
 • żelaza (Fe),
 • ołowiu (Pb)
 • kadmu (Cd)

Jakie różnice zaobserwowano?

W poszczególnych grupach wiekowych stwierdzono wyraźne różnice związane z zawartością pierwiastków we włosach badanych dzieci i młodzieży.

We włosach dziewcząt i  kobiet stwierdzono większe ilości Ca, Mg, Zn i Cu w porównaniu do włosów chłopców i mężczyzn.

Co ciekawe zarówno w przypadku włosów dziewcząt, jak i chłopców, ilość Ca, Mg i Zn wykazuje tendencję wzrostową w badanych grupach wiekowych. To oznacza, że największy ryzykiem niedoborów pierwiastków biogennych są dzieci w początkowych okresach życia!

Fakt, ten potwierdza praktycznie każde wykonywane przez nas badanie włosa u dzieci!

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj badanie cynku z włosa, którego niski poziom może być powiązany ze wzrostem ryzyka występowania Atopowego Zapalenia Skóry.

Wracając do wyników badania, najniższą zawartość Fe stwierdzono w włosach dziewczynek z grupy 11-15 lat. Fakt ten wydaje się szczególnie istotny, gdyż jest to czas dojrzewania, w którym odpowiednia podaż żelaza odgrywa kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Analiza Pierwiastkowa Włosa dla dziecka – Ustalony na podstawie jej podstawie dokładny przebieg zmian w stężeniu poszczególnych pierwiastków w czasie dorastania przedstawiono na poniższym obrazku.

Analiza Pierwiastkowa Włosa dla dziecka

Zmiany w stężeniu metali ciężkich.

Oprócz zmian w stężeniu pierwiastków biogennych, wraz z rozwojem dziecka zmienia się również ryzyko zatrucia pierwiastkami toksycznymi.

Największe ilości toksycznych metali ciężkich stwierdzono w przypadku włosów chłopców:

 1. Największe ilości Pb znaleziono we włosach 7-10-letnich chłopców.
 2. Średnie wartości dla Pb (0,5-1,6 μg / g) we wszystkich grupach wieku chłopców są wyższe niż u dziewcząt (0,4-1,0 μg / g)  
 3. Średnie wartości dla Cd są również wyższe u włosów chłopców (0,05-0,07 μg / g we wszystkich badanych grupach wiekowych), z wyjątkiem ostatniego (16-19 lat), w porównaniu do dziewcząt (0,05-0,06 μg / g).

Badanie włosa u dzieci – główne wnioski z powyższego badania są następujące:

 • Stwierdzono, że różnice w zawartości pierwiastków zależą od płci i wieku dzieci.
 • Większe ilości metali ciężkich stwierdzano w przypadku badań wykonywanych u chłopców.
 • Najsilniejsze korelacje obserwuje się dla par Ca-Mg, Ca-Zn, Mg-Zn i Pb-Cd zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców

 

Analiza Pierwiastkowa Włosa dla dziecka jest jednym z najważniejszych metod podejścia do monitorowania organizmu człowieka.

Teraz czas na sprawdzenie jak odżywiony jest organizm Twojego dziecka!

Kliknij poniżej aby dowiedzieć się więcej.

 

Poczytaj o badaniu włosa

***

Z pierwiastkowym pozdrowieniem!

 

O autorze: Tomasz Styk, Specjalista Analizy Pierwiastkowej Włosa

Jeden z najbardziej doświadczonych specjalistów Analizy Pierwiastkowej Włosa w Polsce, ma ponad 8 letnie doświadczenie oraz ponad 1000 omówionych wyników badań. Stypendysta Premiera RP dla wybitnie uzdolnionej młodzieży, swoją wiedzę zdobywał na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W poradni dietetycznej Nutricus zajmuje się interpretowaniem wyników badań laboratoryjnych, a następnie ich przełożeniem strategię żywieniową. Odpowiada za tworzenie i wdrażanie nowych narzędzi i technologii do pracy zespołu dietetyków.

Znany ze swojej pasji do ludzkiego organizmu oraz entuzjazmu, którym zaraża innych.

Więcej na temat Tomka możesz przeczytać odwiedzając jego wizytówkę na stronie zespołu Nutricus.