Banany właściwości: Co warto wiedzieć o tym wygodnym Superfood?

Do pracy, do szkoły i na trening. Banany to szybkie źródło energii i wartości odżywczych. Co sprawia, że nazwaliśmy banana „superfood”? Oto właściwości bananów:

Banany jako nowy pomocnik w życiu!

Są źródłem łatwo dostępnej energii – już jeden średni banan to około 130 kcal, z czego większość jest dostarczana w postaci węglowodanów- podstawowego źródła energii! Co z tego wynika? Banan jest świetną i szybką przekąską w ciągu dnia, szczególnie dla zabieganych osób.

Działanie odprężające

Banany zawierają tryptofan- aminokwas biorący udział w produkcji serotoniny, która pomoże Ci się zrelaksować i poczuć lepiej. A więc banan działa niczym antydepresant- słodki i odprężający!

Kolejną zaletą bananów, dzięki której pomogą Ci się zrelaksować jest wysoka zawartość potasu- pierwiastka pomocnego w obniżaniu ciśnienia krwi.

Ale to nie wszystko- w bananie znajdziesz też całkiem sporo witamin, między innymi witaminy B6. Jest ona odpowiedzialna za regulację poziomu glukozy we krwi. Pomaga też utrzymać nerwy na wodzy.

Jesteś zestresowany lub nie możesz zasnąć? Zjedz banana!

Banany regulują pracę naszego organizmu

Już 1 banan dostarcza 4g błonnika pokarmowego, a więc składnika odpowiedzialnego za prawidłową pracę naszych jelit. Jedzenie dużych ilości pokarmów bogatych w błonnik, a w tym bananów zapewnia odpowiednie tempo trawienia, zapobiega uczuciom wzdęcia i ciężkości po posiłku.

Dodatkową zaletą jest kompozycja pierwiastków zawartych w bananie. Banan to nie tylko potas! To również przewaga pierwiastków zasadotwórczych, takich jak wapń czy magnez, nad kwasotwórczymi- między innymi fosforem. Dzięki temu są jednym z produktów pozytywnie wpływających na równowagę w organizmie, zobojętniają nadmiar kwasu w ciele i nie powodują zgagi.

Banan dla sportowca?

Jak najbardziej tak! Z uwagi na wyjątkowo wysoką kaloryczność (w porównaniu z innymi owocami), stanowi świetną przekąskę dla aktywnej osoby! Nie zdążyłeś zjeść porządnego posiłku przedtreningowego- sięgnij po banana! Nie tylko dostarczysz odpowiednią ilość węglowodanów potrzebnych do wysiłku, ale również korzystny stosunek glukozy do fruktozy. Jedząc banana przed treningiem nie obciążysz żołądka- jest łatwostrawny!

Kiedy jaki banan?

Zielonego, mniej dojrzałego banana wybierz jako przekąskę między posiłkami. Żółtego zjedz przed treningiem 🙂

Ciekawostka:

Wewnętrzna strona skórki banana może łagodzić ukąszenia komarów. Jest to sposób równie skuteczny, co maść, a na pewno tańszy, bardziej naturalny i oczywiście smaczniejszy. 😉

1 190 replies on “Banany właściwości: Co warto wiedzieć o tym wygodnym Superfood?