Ciekawostka: Cynamon cejloński wspomaga leczenie cukrzycy

Ciekawostka: Cynamon cejloński wspomaga leczenie cukrzycy
 
🍫Cynamon w dzisiejszych czasach to jedna z najczęściej wykorzystywanych przypraw kuchennych. Jest około 250 gatunków cynamonowca na świecie, a najbardziej docenianym za swoje właściwości jest cynamon cejloński. Najlepszej jakości cynamon cejloński hodowany jest na Sri Lance.
 
‼️Ważną różnicą pomiędzy cynamonem cejlońskim a innymi gatunkami jest zawartość kumaryn. Zbyt duża ilość tych związków może powodować działanie toksyczne na wątrobę.
 
⁉️Jakie jest działanie cynamonu?
Wraz z lekami obniżającymi glikemię cynamon cejloński wykazuje większe obniżenie poziomu cukru we krwi po posiłku.
Hamuje działanie niektórych enzymów, przez co może zmniejszyć dopływ glukozy do krążenia ogólnoustrojowego i pomagać uniknąć nadmiernych skoków insuliny.
Cynamon posiada związek zwany MHCP, który w swoim działaniu przypomina insulinę. Działanie MHCP w postaci mimetyku insuliny zależy od dawki, a jego wpływ na wychwyt glukozy wydaje się opóźniony w czasie (insulina działa w ciągu 10 minut od dotarcia do komórki, MHCP w przeciągu 30-60 min).
W badaniach in vitro, wykazano, że cynamon potęguje 20-krotnie działanie insuliny.
W badaniu na szczurach wykazano zwiększenie insulinowrażliwości tkanki mięśniowej oraz zapobieganie rozwojowi insulinooporności pod wpływem diety wysokofruktozowej.
 
😪Nie ma niestety badań jasno określających, jaką ilość cynamonu należy przyjmować w ciągu dnia. W niektórych publikacjach pojawia się informacja, żeby nie przekraczać dawki 6g/d cynamonu cejlońskiego, ponieważ większa ilość może powodować zbyt duże spożycie kumaryn.
 
‼️Podsumowując, nie ma wątpliwości, że cynamon cejloński prawidłowo wpływa na gospodarkę węglowodanową organizmu, natomiast potrzeba badań potwierdzających jaką dawkę należy spożywać, aby zauważyć efekty.