Ciekawostka: działanie forskoliny

Ciekawostka: działanie forskoliny
🌿Coleus forskohlii (pokrzywa indyjska) to roślina występująca na terenie Azji Środkowej i Wschodniej. Stosowana głównie w medycynie ajurwedyjskiej, gdzie była używana do zwalczania problemów z układem krążenia, bezsennością czy układem oddechowym. W ostatnich latach zyskała na popularności wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie ze względu na swoje właściwości redukujące masę tkanki tłuszczowej i prawdopodobny wpływ na zwiększenie wydzielania testosteronu.
 
💪Głównym składnikiem bioaktywnym pokrzywy jest forskolina. Substancja odpowiedzialna za zwiększenie poziomu związku zwanego cAMP, który w dużych ilościach przyczynia się do spalania tłuszczu.
 
Działanie:
W jednym z badań udowodniono, że dawka 250 mg forskoliny zmniejszyła przyrost masy ciała u kobiet z nadwagą.
W innym badaniu, przy zastosowaniu dawki 500-700 mg, BMI badanych kobiet i mężczyzn zmniejszyło się o 2,38-2,6%.
U mężczyzn stosujących dawkę 250 mg, zaobserwowano zwiększenie poziomu testosteronu, natomiast nie jest to potwierdzone większą ilością badań.
W badaniach in vitro zaobserwowano zwiększenie siły skurczu mięśni u myszy.
U mężczyzn stosujących 10% wyciąg w dawce 250 mg przez 12 tygodni zaobserwowano zwiększenie masy kostnej, nie zaobserwowano takiej zależności u kobiet z osteoporozą.
Udowodniono, że forskolina zwiększa wydzielanie insuliny z komórek trzustki.
Zwiększa działanie agonistów beta-adrenergicznych takich jak synefryna i efedryna.
Pokrzywa indyjska zwiększa zawartość kwasu solnego w żołądku, dlatego może nie być dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na zgagę.
 
💊Nie ustalono zalecanej dziennej dawki Coleus froskohlii, w badaniach na kotach dawka toksyczna wynosiła 68 mg/kg masy ciała zwierzęcia, czego nie możemy niestety odnieść do człowieka.
 
‼️Podsumowując, badania nad pokrzywą indyjską są bardzo obiecujące, natomiast jest na razie za mało badań na ludziach sugerujących działanie tej rośliny na nasz organizm, dlatego warto do niej podchodzić z większą ostrożnością 🙂