Ciekawostka: płukanie ust napojem węglowodanowym a wydolność?

Ciekawostka: płukanie ust napojem węglowodanowym a wydolność?

W ostatnim czasie płukanie ust płynem z węglowodanami jest dość popularne w badaniach naukowych. Oczywiste jest, że napoje węglowodanowe wpływają na poprawę wydolności (możesz przeczytać o tym w moim artykule na temat żeli podawanych w trakcie wysiłku https://nutricus.pl/blog/jakie-zele-energetyczne-wybrac-kompendium-wiedzy), ale jak się okazuje połykanie takiego płynu nie zawsze jest konieczne i już samo płukanie nim ust a następnie wypluwanie może sprawić, że będziesz szybszy!

W trakcie wysiłku fizycznego trwającego godzinę lub mniej nie zużywasz wszystkich zasobów węglowodanów a poziom glukozy we krwi nie spada drastycznie.
Jednak węglowodany podawane w trakcie takiego treningu wpływają na mózg, nastrój i odczucie zmęczenia. 
W przypadku spadku poziomu cukru po wysiłku już jeden gryz batona sprawia, że czujesz się lepiej, i to na długo przed tym jak węglowodany trafią do krwioobiegu. Jest to spowodowane możliwym istnieniem bezpośredniego połączenia ust z mózgiem. 
Na podstawie badań okazało się, że wydolność wzrasta już dzięki samemu płukaniu ust napojem węglowodanowym! Dlaczego? Prawdopodobnie receptory w jamie ustnej wysyłają do mózgu sygnał o tym, że dostawa energii już jest w drodze, co powoduje spadek zmęczenia i ułatwia wykonywanie zadania.

Najnowsze badanie z marca 2018 roku potwierdza, że płukanie ust napojem węglowodanowym w trakcie wysiłku trwającego około godzinę wpływa pozytywnie na wydolność!

Co to oznacza? Wykonujesz intensywny trening trwający około godziny i nie jesteś w stanie nic przełknąć w tym czasie? Wystarczy, że przepłuczesz usta izotonikiem i już zobaczysz korzyści!

http://www.mysportscience.com/…/Spit-or-swallow-Carb-mouth-…
http://www.mysportscience.com/…/Performance-effects-of-a-mo…