Czy tymianek zwiększa wydolność organizmu u sportowców?

Czy tymianek zwiększa wydolność organizmu u sportowców?

Tymianek jest rośliną pochodzącą z basenu Morza Śródziemnego, uprawiany jest w Hiszpanii, Maroko, Grecji czy Turcji. Słowo tymianek pochodzi od greckiego “thymos”, co oznacza odważny, kiedyś był stosowany jako “lek” na nieśmiałość. W dzisiejszych czasach jest wykorzystywany jako jedna z podstawowych przypraw w kuchniach świata zwłaszcza we Francji ze względu na swój wyjątkowy aromat. Tymianek znany jest ze swoich właściwości bakteriobójczych oraz wykrztuśnych.

W 2017 roku przeprowadzono badania nad jego właściwościami wspomagającymi wydolność fizyczną. Badanie było przeprowadzone na 20 szczurach, które podzielono na grupy. Jedna grupa otrzymywała ekstrakt z 400 mg/kg tymianku, natomiast druga zwykłą wodę pitną. Następnie mierzono wytrzymałość zwierzaków na kołowrotku. Naukowcy zbadali aktywność dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), peroksydazy glutationowej (GPx) oraz stężenie dialdehydu malonowego (MDA) a także przeprowadzono biopsję mięśni.

Szczury, które otrzymywały ekstrakt z tymianku biegły cztery razy dłużej niż grupa kontrolna, również stężenie MDA, które jest odpowiedzialne za lipolizę wzrosło. Tak samo zawartość GPx oraz SOD w mięśniach zwiększyła się, co może być powiązane z właściwościami przeciwutleniającymi tymianku. Niestety w badaniu nie określono mechanizmu jaki zwiększa wydolność, prawdopodobnie jest to związane z obniżeniem lepkości krwi.

Podsumowując, tymianek może mieć właściwości zwiększające wydolność organizmu, natomiast potrzeba większej ilości badań, zwłaszcza na ludziach, na potwierdzenie mechanizmu jego działania.

https://jissn.biomedcentral.com/articles/…/s12970-017-0167-x