Dieta IBS: Leczenie zespołu jelita drażliwego dietą – case study

Masz ciągłe problemy z brzuchem? Dowiedz się jak duże znaczenie w radzeniu sobie z dolegliwościami z układu pokarmowego ma odpowiednia dieta. Nasz podopieczny cierpiał na ciągłe biegunki, który uniemożliwiały mu normalne funkcjonowanie, nie mówiąc już o trenowaniu! Rozwiązaniem jest odpowiednia dieta IBS. 

W sierpniu 2015 r. zgłosił się do nas sportowiec, koszykarz, który codziennie zmagał się z biegunkami, wzdęciami i bólami brzucha.

Opis przypadku

Najważniejszym problemem występującym u sportowca były dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: biegunki nawet 3x/dobę, brak tolerancji jakichkolwiek odżywek sportowych, nasilone wzdęcia i bóle brzucha wieczorami. Dodatkowo zawodnik nie mógł stracić kilku “nadprogramowych” kilogramów.


Co było dalej?

Już na samym początku rozpoczęcia współpracy z naszym dietetykiem, sportowiec został skierowany na pogłębione badania wykluczające występowanie organicznych zaburzeń pracy jelit, czyli ewentualnych chorób.

W dokładnym wywiadzie żywieniowym okazało się, że mimo przestrzegania zaleceń żywieniowych i ogólnego dbania o zdrowie, objawy nadal występowały.

Zlecono dodatkowe badania krwi, badanie włosa, w celu zbadania stanu odżywienia organizmu oraz badanie alergie pokarmowe.

dieta-ibs
Co pokazały badania?

Pogłębiona diagnostyka wykazała m.in. :

– niedobory żelaza,
– podwyższony poziom kwasu moczowego,
– zaburzenia wchłaniania w jelitach.

Nie wykazano natomiast celiakii (immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancja glutenu) czy nieswoistych chorób zapalnych jelit.

Wykonanie badania nadwrażliwości (nietolerancji) pokarmowych wykazało podwyższenie liczby przeciwciał przeciwko 11 produktom spożywczym, w tym bardzo często spożywanym jajkom i mleku krowiemu.


Dieta IBS – Jak wyglądał przebieg współpracy z dietetykiem?

W trakcie oczekiwania na wyniki badań, została zastosowana odpowiednia dieta IBS, zmniejszająca dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (dieta IBS stosowana w leczeniu zespołu jelita drażliwego – czyli low FODMAP, ograniczającej spożywanie produktów wzmagających fermentację w jelitach).

Już po krótkim czasie wyeliminowania tego typu produktów zaobserwowano zmniejszenie częstotliwości występujących dolegliwości. Po dłuższym okresie czasu rytm wypróżnień uległ całkowitemu uregulowaniu. Jednak problem masy ciała oraz niekiedy występujących wzdęć pozostał.

Po przeanalizowaniu wyników badań ImuPro i wyeliminowaniu produktów powodujących nadwrażliwości zawodnik całkowicie pozbył się wszelkich dolegliwości z przewodu pokarmowego oraz bez stosowania restrykcyjnej kalorycznie diety zaczął tracić nadmierne kilogramy!


Efekt

Dieta IBS pozwoliła zawodnikowi bez problemu pozbyć się występujących dolegliwości i łatwo zredukował masę ciała.
Dzięki temu mógł skupić się na uprawianiu sportu, poprawie regeneracji i zwiększeniu wytrzymałości.


Podsumowanie

Pamiętajcie, że nawet jeśli zaczniecie się zdrowo odżywiać niepokojące problemy nadal mogą pozostać nierozwiązane. Warto wówczas udać się do dietetyka, który wykonując odpowiednie badania dobierze szczegółowe zalecenia żywieniowe, które umożliwią uzyskanie oczekiwanego efektu. Odpowiednia dieta IBS w tej kwestii to podstawa!

Dietetyk Warszawa mgr Natalia Główka

Główny specjalista poradni dietetycznej Nutricus. Od wielu lat współpracuje z czołowymi sportowcami wyczynowymi różnych dyscyplin, w tym medalistami międzynarodowych imprez sportowych, reprezentantami Polski, olimpijczykami, czołowymi zawodnikami KSW oraz FEN, a także zawodnikami rajdów Dakar. Swoją pracę opiera na wnioskach płynących z badań naukowych. Stale zgłębia wiedzę z zakresu dietetyki sportowej, będąc na konferencjach i szkoleniach naukowych. Jest autorką artykułów na łamach renomowanych czasopism dla dietetyków (m.in.) Współczesna Dietetyka oraz portalu popularnonaukowego ABC Zdrowie.

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *