Dieta na podstawie genów: Jak wykorzystać badania genetyczne do ułożenia diety?

W tym artykule dowiesz się dlaczego dieta na podstawie genów staje się coraz bardziej modna. Dowiesz się, dlaczego badania genetyczne mogą być przydatne w indywidualnym dopasowaniu sposobu żywienia oraz od czego zacząć, aby zmienić swoją dietę.

Od dawna wiadomo, że pewne cechy genetyczne wpływają na naszą skłonność do zapadania na wiele chorób, takich jak otyłość , cukrzyca czy nowotwory. Świat nauki rozwija się coraz bardziej, a dzięki temu daje nam możliwość do przeprowadzania coraz dokładniejszych badań pozwalających na precyzyjne poznanie własnego organizmu. Jedną z takich możliwości jest badanie DNA.

Czym są badania genetyczne i jakie mogą mieć zastosowanie?

Badanie kodu genetycznego, czyli DNA brzmi dość innowacyjnie, jednak  jest to metoda, która w niektórych gałęziach medycyny jest wykorzystywana od dawna. Jednym z najprostszych przykładów może być ocena wystąpienia mutacji genu BRCA1  i BRCA2. Pomaga ona określić realne ryzyko rozwinięcia w przyszłości raka piersi.

Dzięki oznaczeniu tych dwóch genów nie tylko dostajemy odpowiedź, jakie predyspozycje ma nasz organizm. Przede wszystkim jednak mamy możliwość wprowadzenia jak najlepszych działań, które zwiększą szansę na uniknięcie choroby.

Rozwój nauki i wykorzystywanie dostępnych możliwości sprawiły, że w ostatnim czasie badania genetyczne znalazły swoje zastosowanie także w dietetyce. Naukowcy zwrócili uwagę na wiele zależności związanych z przyjmowanym przez nas pokarmem, a predyspozycją do rozwinięcia niektórych chorób. Efektywność przyswajania składników pożywienia, takich jak na przykład: witaminy D, kwasu foliowego czy żelaza jest uzależniona od wielu czynników, między innymi właśnie od genów.

Czy wiesz, że…

… badania genetyczne wykazują, że niektóre kobiety gorzej metabolizują kwas foliowy. Taki wynik oznacza większe ryzyko rozwinięcia chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości. Kwas foliowy jest także niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju układu nerwowego, dlatego jego suplementacja jest zalecana kobietom starającym się o dziecko. Świadomość gorszej przyswajalności kwasu foliowego to znak dla kobiety, że szczególnie należy zadbać o jego wysoką podaż!

Dieta na podstawie genów?

Organizm każdego z nas funkcjonuje nieco inaczej, dlatego potrzebujemy indywidualnego podejścia. Z kolei obecnie zalecane diety bazują na ogólnych zaleceniach żywieniowych. Jednak biorąc pod uwagę naszą odmienność- zarówno w stylu życia jak i osobistych predyspozycjach, powinniśmy zastanowić się czy na pewno ta sama dieta będzie odpowiednia dla każdego z nas?

Innowacyjne podejście do diety zakłada pełną indywidualność w doborze zaleceń żywieniowych. Dieta oparta o badania genetyczne to nowoczesne podejście umożliwiające pełną indywidualizację sposobu żywienia. Jeżeli najpierw dowiemy się, jak zostało zaprogramowane w genach funkcjonowanie danego organizmu, jesteśmy w stanie precyzyjnie na niego zadziałać.

Nutrigenomika dietą przyszłości?

Stąd pochodzenie nowej dziedziny dietetyki jaką jest nutrigenomika. Jest to nauka zajmująca się badaniem zależności pomiędzy rodzajem spożywanej przez nas żywności a ekspresją i aktywnością naszych genów.

Co to oznacza? Sama nazwa brzmi dość skomplikowanie, ale wytłumaczenie może być bardzo proste. Wyobraź sobie samochód- jego wynalezienie stało się bazą do powstania obecnych modeli. Podstawą działania samochodu jest pewien z góry zaprojektowany mechanizm, na który składa się także wiele innych elementów.

Niektóre z nich możemy modyfikować na dużo sposobów, uzyskując ostatecznie różne modele samochodów. Będą się one wyróżniać  pewnymi cechami, takimi jak moc silnika, umiejętność samodzielnego parkowania, czy choćby kolor. Każdy z gotowych modeli samochodów ma swoje mocne i słabe strony, w zależności od tego, jakie elementy zostały użyte w procesie produkcji.

Na podobnych zasadach działa nutrigenomika. Składniki żywności, które dostarczamy z codzienną dietą mają wpływ na działanie i aktywność naszych z góry zaprogramowanych genów, przez które mamy określone tendencje zdrowotne.  Żywiąc się w dopasowany do siebie sposób możemy więc korzystnie wpływać na nasz organizm.

Dla przykładu, foliany zawarte między innymi w zielonych warzywach liściastych oddziałują na gen MTHFR aktywujący enzym, który chroni nas przed wysokim stężeniem homocysteiny (substancji działającej niekorzystnie na układ sercowo-naczyniowy, a także utrudniającej prawidłowy przebieg ciąży). Przebadanie takiego genu będzie więc przydatne u kobiet starających się dziecko.

Czy badania genetyczne są zawsze konieczne?

Dieta oparta o badania genetyczne z pewnością jest innowacyjnym podejściem do diety oraz może być bardzo przydatna w określonych przypadkach. Jednak nie zapominajmy o podstawach. Sposób żywienia oparty o nasz kod DNA będzie miał największy efekt, jeżeli takie badania oraz wdrożone zmiany zostaną przeprowadzone już w wieku dziecięcym. Jesteś dorosły, chciałbyś zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze?

Zacznij od oceny obecnego stanu odżywienia Twojego organizmu. Aby nie działać „na ślepo”, również w tym przypadku przydatne mogą być pewne badania. Pierwszym krokiem są podstawowe badania krwi mówiące o naszym stanie zdrowia „tu i teraz”. Jednak uzupełnieniem do badań krwi może być dokładna ocena stanu odżywienia organizmu w dłuższym okresie czasu- tak aby poznać nasze tendencje i zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem dotychczasowej diety.

***

Jak widać, dzięki postępom nauki i technologii obecnie mamy wiele ciekawych opcji umożliwiających nam świadome wpływanie na organizm za pomocą indywidualnego dopasowania żywienia. Warto więc wykonywać odpowiednio dobrane badania oraz podejmować współpracę ze specjalistami, ponieważ jak zawsze- zdrowie jest najważniejsze!

526 replies on “Dieta na podstawie genów: Jak wykorzystać badania genetyczne do ułożenia diety?

Zostaw komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *