Dieta sportowa: Jak zbudować masę mięśniową i wrócić do formy sportowej po operacji? Case study pływaczki po artoskopii barku

Czy wiesz, że Twoje problemy z formą, kontuzjami, budową masy mięśniowej czy odchudzaniem mogą wynikać ze złego stanu odżywienia Twojego organizmu? Przekonała się o tym nasza podopieczna, która dzięki wprowadzeniu indywidualnych zaleceń żywieniowych uporała się ze swoimi problemami zdrowotnymi i poprawiła swoją formę i wyniki sportowe.

Opis przypadku

W czerwcu 2014 r. w celu poprawy swojej sylwetki zgłosiła się do nas pływaczka, 19 lat, sprinterka.

Pływaczka zastanawiała się nad poprawą swojej sylwetki, w kierunku rozbudowania masy mięśniowej, odpowiedniej dla dystansów sprinterskich. W trakcie współpracy okazało się, że niedawno miała miejsce artroskopia barku i występuje także problem z powrotem do formy sprzed operacji.

Główny problem

Głównym problemem pływaczki była duża kontuzjogenność i objawy zaburzeń hormonalnych. Zawodniczka chciała poprawić nie tylko swoje wyniki sportowe, ale przede wszystkim zdrowie, nad czym trzeba było popracować w pierwszej kolejności.

Wywiad

Na samym początku specjalista przeanalizował obecny sposób żywienia i suplementacji sportowej, uwzględniając treningi. Zawodniczka pochodziła z regionu, w którym w dużych ilościach spożywa się potrawy mączne, tłuste i ciężkostrawne.

Dodatkowo skierowano pływaczkę na badania hormonalne, kontrolę u lekarza oraz sprawdzenie stanu odżywienia organizmu (niedoborów i tendencji zdrowotnych) za pomocą badania Analizy Pierwiastkowej Włosów (APW).

Badania

Analiza Pierwiastkowa Włosów wykazała niedobór składników odpowiedzialnych za prawidłowe działanie gospodarki hormonalnej oraz budowanie masy mięśniowej.

Ze względu na objawy, które zostały zgłoszone przez Kasię, analizując wynik Analizy Pierwiastkowej Włosa, szczególną uwagę zwróciliśmy na poszczególne pierwiastki, które pozwoliły wyjaśnić jej tendencje zdrowotne.

Otrzymane wyniki wskazywały na nieefektywną pracę tarczycy, co skutkowało zwolnieniem tempa przemiany materii. Obniżony poziom żelaza oraz zaburzona proporcja pomiędzy żelazem a innymi pierwiastkami (takimi jak wapń czy miedź) wskazywała na tendencję do niedokrwistości.

Obniżony poziom żelaza był sygnałem ostrzegawczym mówiącym o występującym stanie zapalnym. Zaburzona bariera antyoksydacyjna stanowiła jeden z elementów, które wymagały modyfikacji.

Wszystkie te zależności wyjaśniają między innymi zwiększoną kontuzjogenność. Niedobór żelaza sprzyjając niedokrwistości może skutkować uczuciem osłabienia, a także utrudniać prawidłową regenerację stawów z powodu występującego stanu zapalnego.

Przebieg współpracy

Wykonane badania potwierdziły odchylenia od norm, co można było korygować odpowiednio dobraną dietą.


Pierwszym krokiem we współpracy było wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie wiedzy związanej z dietą.

W kolejnych etapach dietetyk zajął się poprawą stanu stawów, zwiększeniem regeneracji, wyeliminowaniem produktów wpływających na stan cery, a dopiero na końcu wprowadzono odpowiednie zmiany w kierunku budowania masy mięśniowej.

Efekt?

Progres było widać już po 3 miesiącach współpracy, ponieważ mimo wcześniejszych, poważnych niedoborów, zawodniczka w końcu zaczęła budować masę mięśniową!

Polepszyła się także regeneracja po treningach, samopoczucie, zwiększył się poziom energii oraz zmniejszyły się dolegliwości związane ze stawami.

Dzięki temu zaczęła wracać jej forma i ostatecznie nadeszła też poprawa w wynikach sportowych!

Zawodniczka po roku zmian żywieniowych zdecydowała się na kolejne badanie Analizy Pierwiastkowej Włosów. Wprowadzenie zindywidualizowanych i celowanych zmian żywieniowych wspomogło organizm pływaczki, skutkując przyspieszeniem jej metabolizmu, poprawą gospodarki żelaza w organizmie, a także poprawą funkcjonalności stawów.

Pływaczka jest przykładem utalentowanej zawodniczki, która dzięki lepszemu poznaniu własnego organizmu oraz wprowadzeniu korzystnych zmian we współpracy ze specjalistą poprawiła możliwości swojego organizmu przy jednoczesnym zadbaniu o zdrowie.

Motywacja, indywidualne dopasowanie zmian żywieniowych oraz codzienna praca nad swoim organizmem to elementy, które mogą stać się również Twoim kluczem do sukcesu!

 

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *