Dlaczego dieta sportowa nie zawsze działa? Case study: zawodnik z zaburzeniami mikroflory jelitowej

W dzisiejszym case study przedstawimy ciekawy przypadek sportowca, który mimo trzymania odpowiedniej diety sportowej, wciąż doświadczał problemów z przewodem pokarmowym, uniemożliwiających efektywne treningi oraz starty w zawodach.

Opis przypadku

W grudniu 2015r. po pomoc dietetyczną zgłosił się do nas 19 letni pięcioboista. uskarżający się na ciągłe, dokuczliwe problemy związane z przewodem pokarmowym.

Zawodnik zgłaszał zaburzenia wypróżniania, naprzemienne biegunki i zaparcia, bóle brzucha oraz pojawiające się w trakcie treningów kolki oraz biegunki.

Pięcioboista dbał o prawidłową dietę, był zawodnikiem w pełni świadomym zasad zdrowego żywienia, jednak mimo to, problemy nie chciały ustąpić.

Najważniejszy problem stanowiły problemy żołądkowo-jelitowe pojawiające się na zawodach, które uniemożliwiały osiąganie zamierzonych rezultatów.

Wywiad

Po przeanalizowaniu sposobu żywienia nie stwierdziliśmy nieprawidłowych nawyków, ani  większych błędów dietetycznych. W wywiadzie zdrowotnym nie doszukaliśmy się przyczyny organicznej występujących problemów.

Podczas konsultacji zaleciliśmy diagnostykę w kierunku zespołu jelita drażliwego w celu wyeliminowania przyczyn związanych z chorobami jelit i żołądka oraz badanie składu mikroflory jelitowej.

Badania

Wykonane badania zaprzeczyły występowaniu chorób jelit czy żołądka. Badania mikroflory jelitowej pokazały jednak bardzo duże problemy z prawidłowym jej składem. Jelita pełnią niezmiernie ważną rolę w naszym organizmie, a ich zła kondycja (nieodpowiednia mikroflora) sprawia, że nawet dobra dieta może nie przynieść żadnych efektów.

“Dieta szyta na miarę”

Na początku współpracy dietetyk zaproponował wprowadzenie zaleceń diety low FODMAPs, eliminującej produkty o dużej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli.

W oczekiwaniu na wyniki badania składu mikroflory, profilaktycznie wprowadziliśmy naturalne probiotyki oraz zwiększenie podaży produktów prebiotycznych. Już po tych zmianach zauważono pierwszą poprawę w rytmie wypróżnień!

Badania składu mikroflory jelit wykazały podwyższony poziom bakterii proteolitycznych, obniżony bakterii ochronnych i odżywiających nabłonek jelita.

W związku z tym zastosowaliśmy celowaną probiotykoterapię oraz dalsza dietę wspomagającą pracę jelit.

Efekt

W końcu po wielu miesiącach problemów żołądkowo-jelitowych zawodnik mógł trenować i funkcjonować bez strachu i problemów.

W karierze sportowca rozpoczął się nowy etap przygotowań, który umożliwił wyznaczenie sobie nowych celów i pracę nad poprawą innych istotnych elementów żywieniowych.

Podsumowanie

Case study naszego pięcioboisty pokazuje, że zwykła zdrowa dieta to nie wszystko, ponieważ mimo jej przestrzegania w organizmie wciąż może występować szereg problemów, z którymi przeciętna dieta nie jest sobie w stanie poradzić.

Najlepszym rozwiązaniem wówczas, jest prawdziwa, indywidualna dieta czyli taka, która jest dopasowana do prawdziwych potrzeb danego organizmu.

Dzięki wyborowi odpowiednich narzędzi (takich jak np. badanie składu mikroflory jelit), dietetyk odpowiednio zdiagnozował problem, następnie ułożył taką dietę, która najszybciej przyniosła efekty i wreszcie pomógł zawodnikowi wprowadzić ją w życie.

Można śmiało powiedzieć, że pięcioboista już nie pamięta czym są problemy żołądkowo-jelitowe 😉

Opracowała

mgr Natalia Główka

Główny specjalista poradni dietetycznej Nutricus. Od wielu lat współpracuje z czołowymi sportowcami wyczynowymi różnych dyscyplin, w tym medalistami międzynarodowych imprez sportowych, reprezentantami Polski, olimpijczykami, czołowymi zawodnikami KSW oraz FEN, a także zawodnikami rajdów Dakar. Swoją pracę opiera na wnioskach płynących z badań naukowych. Stale zgłębia wiedzę z zakresu dietetyki sportowej, będąc na konferencjach i szkoleniach naukowych. Jest autorką artykułów na łamach renomowanych czasopism dla dietetyków (m.in.) Współczesna Dietetyka oraz portalu popularnonaukowego ABC Zdrowie.

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *