Jak mam zacząć dbać o swoje zdrowie?

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak zacząć prace ze swoim zdrowiem w celowany sposób
  • Dlaczego schemat: Najpierw badania, potem zindywidualizowana dieta jest najskuteczniejszy

***

Rozpoczynając pracę z Twoim zdrowiem, trafiamy jak detektyw na miejsce przestępstwa i widzimy zaledwie kilka poszlak. Jednak po pewnym czasie podążając za tropem, przeprowadzając wywiad i najważniejsze badania laboratoryjne trafiamy na trop, który prowadzi nas do rozwiązania problemu.

Doświadczenie profesjonalnej dietetyki sugeruje, że zawsze pierwszym krokiem powinno być poznanie organizmu (badania), a dopiero później praca nad wdrożeniem precyzyjnych działań. Dlatego też zawsze przed rozpoczęciem pracy nad osiąganiem swoim celów zdrowotnych dowiedz się, gdzie leżą najważniejsze problemy, z którymi należy pracować.

Zmiany w naszym organizmie dzielą się na dwie główne kategorie – krótkotrwałe i długofalowe. Dla przykładu zakwaszenie się w trakcie treningu, które zmienia się bardzo dynamicznie, najlepiej zbadać we krwi gdyż ten materiał obrazuje zmiany krótkotrwałe. To sprawia, że krew jest jednym z najważniejszych elementów tzw. diagnostyki objawowej wykorzystywanej przy diagnozowaniu choroby przez lekarza.

Zmiany długofalowe są dużo bardziej subtelne i krew, która ma potężne mechanizmy buforujące, nie jest już tak przydatna pod kątem określania tendencji zdrowotnych.

Aby przewidzieć zmiany w organizmie (w tym choroby), które mogą wystąpić w przyszłości, specjaliści sięgają po tzw. diagnostykę przedobjawową. W gąszczu dostępnych na rynku metod skupiamy się na tych, które są najbardziej efektywne. W kwestii oceny stanu odżywienia organizmu takim narzędziem jest Analiza Pierwiastkowa Włosów, która daje ogromną ilość informacji dotyczących elementów zdrowia, które wymagają najpilniejszej interwencji w celu zatrzymania negatywnych tendencji.

Bardzo często jest tak, że nie zdajemy sobie z nich sprawy i dowiadujemy się o nich dopiero w momencie postawienia diagnozy przez lekarza. Świetnym przykładem jest poziom selenu, który jest nieodłącznym elementem prawidłowo funkcjonującej tarczycy. Jego brak jest bardzo często obserwowany u osób chorujących na niedoczynność tarczycy.

***

Zbadanie stanu odżywienia Twojego organizmu to pierwszy krok, który pozwala nam na zaproponowanie dalszych działań. Mogą to być kolejne badania np. dokładniejsza diagnostyka krwi lub już konkretne propozycje działań pozwalające osiągnąć postawione cele. Proces poznawania Twojego organizmu doprowadza nas do punktu, w którym razem z naszym specjalistą zaczynasz pracę nad Twoimi nawykami i dietą, aby pokonać wyzwania, które stoją przed Tobą.

384 replies on “Jak mam zacząć dbać o swoje zdrowie?

Zostaw komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *