Jak sprawdzić wpływ smogu na zdrowie?

Smog jest coraz bardziej popularnym tematem. Mówi się o nim w wiadomościach, internet huczy, kiedy jakieś Polskie miasto przekroczy normy powietrza i osiągnie poziom zanieczyszczenia spotykany w krajach Trzeciego Świata. Wiele mówi się o tym, jak unikać smogu, niestety ze świecą szukać artykułów, które mówią jak sprawdzić wpływ smogu na zdrowie?.

Ten artykuł mój drogi czytelniku pokaże Ci zjawisko smogu z innej perspektywy. Zostań ze mną do końca, ponieważ dowiesz się jak poradzić sobie ze smogiem, kiedy masz już z nim do czynienia.

Z uwagi na to, że w sieci można znaleźć dużo artykułów na temat tego, jak się bronić przed smogiem w kontekście poprawy wdychanego powietrza, to nie będę w tym wpisie tego za bardzo rozwijał. Poświęcę temu osobny artykuł, w którym zbiorę wszystkie dostępne sposoby na radzenie sobie ze smogiem w kontekście unikania go.

Napiszę go przede wszystkim dla siebie i moich bliskich, aby zebrać cały arsenał technik w jednym miejscu. Jeżeli chcesz otrzymać powiadomienie o tym, że już napisałem ten artykuł, to zapisz się do mojego newslettera w którym dzielę się przydatną wiedzą z moimi subskrybentami.

Czym jest smog? Krótkie wprowadzenie

Smog to poważne zanieczyszczenie powietrza, czyli najważniejszej materii, której potrzebujemy do życia. Bez tlenu, który jest w powietrzu, możemy żyć tylko przez około 4 minuty. Oddychać musimy, dlatego smog oddziałuje na nas w sposób “obligatoryjny” wystarczy przebywać w smogu i pojawi się problem samoczynnie.

Droga wziewna, bo tak nazywamy sposób dostawania się substancji do organizmu poprzez płuca, jest najbardziej efektywną i najszybszą metodą dostarczania substancji o bardzo małych rozmiarach do organizmu. Wykluczam tutaj konieczności przerywania ciągłości skóry (mam na myśli drogę dożylną).

Szybkość i prostota transportu sprawia, że drogę wziewną wykorzystują lekarze do podawania leków (np. narkoza) oraz osoby stosujące używki wziewne np. palacze tytoniu.

Wiemy już, jak ważne jest oddychanie i jak można to wykorzystać, pytanie, jak zastosować tę wiedzę, aby zmniejszyć wpływ smogu na zdrowie. Zatem poznajmy naszego wroga.

Nazwa smog wzięła się od angielskiego słowa smoke, czyli dym oraz fog, czyli mgła. Powstaje w sytuacji, kiedy ilość zanieczyszczeń dostarczanych do powietrza gwałtownie rośnie (sezon zimowy i palenie w kominkach) i do tego panują niekorzystne warunki atmosferyczne (brak wiatru).

Smog składa się z dwóch zasadniczych frakcji:

 • Frakcja organiczna
 • Frakcja nieorganiczna

Frakcja organiczna smogu są to głównie węglowodory wielopierścieniowe przede wszystkim benzopiren, który ma działanie rakotwórcze i jest jedną z głównych przyczyn raka płuc u osób, które nie palą wyrobów tytoniowych.

Frakcja nieorganiczna to przede wszystkim metale ciężkie, w skład których wchodzą toksyczne pierwiastki znajdujące się w pyłach o średnicy, która nie przekracza 2,5 mikrometra tzw. PM 2,5. Najważniejsze pierwiastki toksyczne w smogu:

 1. Arsen (As)
 2. Glin (Al)
 3. Kadm (Cd)
 4. Rtęć (Hg)
 5. Ołów (Pb)

Wpływ smogu na zdrowie

W tym miejscu należałoby dokładnie wypisać wszystkie skutki smogu wraz z mechanizmami ich powstawania, ale temu poświęcę kolejny artykuł, ponieważ jest tego tak dużo, że wykracza to poza ramy tego wpisu. Jeżeli chcesz otrzymać informację o tym, jak wygląda oddziaływanie smogu na zdrowie, to zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco. Warto!

Co zrobić, kiedy smog już nas truje?

Przede wszystkim należy chronić się przed narażeniem na zanieczyszczenia, które są w powietrzu. O tym będzie 3 wpis. Wspomnę tylko o trzech najważniejszych sposobach:

 1. Unikać smogu, najlepiej wyjechać z miasta, nie wychodzić z domu lub po prostu wyprowadzić się w czystszy rejon.
 2. Noś maskę przeciw smogową, szczególnie jeżeli uprawiasz sport na zewnątrz.
 3. Kup sobie do domu i do miejsca pracy filtr powietrza, który zatrzymuje pyły PM 2,5

Czy sama ochrona przed smogiem wystarczy?

Niestety mam dla Ciebie złe informacje. Smog zabija powoli poprzez kumulację toksyn w organizmie. Nawet jeżeli zadbasz w 100% (co nie jest możliwe) o to, aby powietrze, które wdychasz, było pozbawione pyłów PM 2,5 to i tak będzie problem, ponieważ to, co trafiło do Twojego organizmu, będzie dalej siało spustoszenie.

Metale ciężkie to są tzw. “Silent killers”, które kumulują się w małych ilościach ze smogu, ale potem niszczą organizm latami. Większość ww. metali ciężkich dostaje się do naszego organizmu drogą wziewną.

Jak sprawdzić wpływ smogu na zdrowie? Zbadaj poziom zatrucia!

Jeżeli mieszkasz w mieście powyżej 50 000 mieszkańców, to jest wielce prawdopodobne, że masz duże narażenie na metale ciężkie. Im większa aglomeracja i częstsze występowanie zjawiska smogu, tym większe ryzyko, że poziom pyłów PM 2,5 jest wyższy i Twój organizm zatruty jest pierwiastkami toksycznymi. Sprawdź jakość powietrza w Twoim mieście. Zrobisz to na stronie prowadzonej, przez WHO — kliknij ten link: http://breathelife2030.org/the-issue/air-quality-in-your-city/.

Metale ciężkie takie jak ołów, arsen, rtęć, glin czy kadm odkładają się w organizmie i potrafią siać spustoszenie w zdrowiu przez lata. Dlatego należy sprawdzić, czy Twój organizm jest zatruty. Najlepszym badaniem, które potrafi ocenić zatrucie metalami ciężkimi, jest Analiza Pierwiastkowa Włosa. Badanie włosa. w kontekście oddziaływania smogu, najlepiej się nadaje do oceny zatrucia metalami ciężkimi.

Zamiast zastanawiać się nad tym, czy mamy zatrucie metalami ciężkimi, trzeba to sprawdzić, przede wszystkim u dzieci, gdyż ich rozwój może być ograniczony przez zatrucie.

Po omówieniu setek wyników badania włosa mogę stwierdzić jasno, że mieszkańcy wielkich miast są kilkukrotnie częściej zatruci metalami ciężkimi, niż osoby badane mieszkające na terenach wiejskich.

Poniżej widzisz, jak wygląda oznaczenie pierwiastka toksycznego.

W badaniu dowiesz się między innymi tego, jakie są poziomy pierwiastków toksycznych w organizmie oraz jaka jest ilość pierwiastków ochronnych takich jak cynk, selen czy magnez (wersja pełna — polecam!).

Tak wyglądał wynik sportowca, który bardzo dużo trenował w Warszawie.

Na całe szczęście usunięcie metali ciężkich z organizmu jest możliwe. Poniżej widzisz co się udało osiągnąć, po dokładnie zaplanowanym odtruwaniu organizmu.

Badanie metali ciężkich z włosa przykład jak można usunąć toksyny Analiza włosa w praktyce

Nie wiesz jak sprawdzić wpływ smogu na zdrowie? Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną osobiście, to zostaw kontakt do siebie w formularzu lub zamów rozmowę z nami. Kliknij ten link:

Zadaj pytanie!

 

 Wpływ pierwiastków toksyczne w smogu — badania naukowców

Jak sprawdzić wpływ smogu na zdrowie? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć w swoim badaniu naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.  Celem ich pracy było zbadanie wpływu lokalnego przemysłu we Wrocławiu na zawartość toksyn w ludzkich włosach określonej na podstawie Analizy Pierwiastkowej Włosa.

Dane analizowano w kategoriach płci i konkretnego miejsca zamieszkania, biorąc pod uwagę sąsiedztwo środowiska przemysłowego / chemicznego.

Kto wszedł w skład grupy badanej?

Badania były przeprowadzone na 110 osobach, w tym:

 • 40 mężczyznach
 • 70 kobietach

Wybraną do analizy pierwiastkowej grupą byli studenci Wydziału Chemii na Politechnice Warszawskiej w wieku 21-22 lat.

Jakie pierwiastki oznaczono w badaniu?

Z pobranej z potylicznej części głowy 0,5 gramowej próbki włosów oznaczono zawartość 39 pierwiastków. W ich skład wchodziły te najbardziej toksyczne, czyli:

 1. Glin (Al)
 2. Kadm (Cd)
 3. Rtęć (Hg)
 4. Arsen (As)
 5. Ołów (Pb)

Oraz pozostałe pierwiastki takie jak: srebro (Ag), Bor (B), Bar (Ba), Bizmut (Bi), Wapń (Ca), Cer (Ce), Kobalt (Co), Chrom (Cr), Miedź (Cu), Żelazo (Fe), Potas (K), Lantan (La), Lit (Li), Magnez (Mg), Mangan (Mn), Molibden (Mo), Sód (Na), Nikiel (Ni), Fosfor (P), Platyna (Pt), Rubid (Rb), Siarka (S), Antymon (Sb), Selen (Se), Krzem (Si), Cyna (Sn), Stron (Sr), Tytan (Ti), Tal (Tl), Wanad (V), Wolfram (W), Itr (Y), Cynk (Zn), and Cyrkon (Zr).

Dlaczego badanie wykonano we Wrocławiu?

Wrocław jest najlepszym przykładem aglomeracji miejskiej, gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze, z siecią dróg o dużej gęstości, zlokalizowana jest duża liczba obiektów przemysłowych i energetycznych. Wszystkie te przemysłowe jednostki są potencjalnymi źródłami zanieczyszczeń powietrza, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Są one również przyczyną niekorzystnych zmian w środowisku w tym degradacji gleby.

Na jakiej zasadzie podzielono miasto?

Według administracyjnego podziału Wrocławia dokonano rozłożenia na 38 okręgów zlokalizowanych w centrum miasta. W celu uzyskania grupy o podobnej liczebności, okręgi przyporządkowano do 12 sektorów.

Jakie są najważniejsze drogi zatrucia metalami ciężkimi?

Mechanizmy te są zróżnicowane w zależności od danego pierwiastka toksycznego:

 • glin (Al) – droga przewodu pokarmowego
 • arsen (As) – układ oddechowy i przewód pokarmowy
 • rtęć (Hg) – układ oddechowy
 • ołów (Pb) – układ oddechowy i skóra

Z wyjątkiem glinu (Al), główną drogą narażenia na wszystkie wymienione toksyczne metale jest droga wziewna, o której wspomniałem wcześniej.

Jak sprawdzić wpływ smogu na zdrowie na przykładzie badania naukowców z wrocławia Analiza Pierwiastkowa Włosa Badanie metali ciężkich z włosa

Wpływ smogu na zdrowie – Wynik badania Analizy Pierwiastkowej Włosa u mieszkańców Wrocławia

 

Badanie arsenu z włosa

Zakład chemiczny (B) i elektrociepłownia (C) są zlokalizowane w pobliżu sektora IV. Może być to powód wysokiego poziomu arsenu (As) w próbkach włosów ludzi zamieszkujących w tym regionie. Podobne wartości arsenu we włosach występowały u badanych z sektora X, w którym zlokalizowana była fabryka gazu.
Co więcej, wysokie poziomy arsenu (As) mogą być dodatkowo zwiększane przez obecność glinu (Al) w sektorze IV i obecności kadmu (Cd), a także ołowiu (Pb) w sektorze X.

Badanie kadmu z włosa

Największe narażenie na kadm zaobserwowano w sektorze II. Co wyróżniało ten obszar na tle innych? Charakteryzował się on największym zagęszczeniem sieci drogowej.

Badanie kadmu z włosa wykazało statystycznie istotną różnicę w zawartości kadmu we włosach pomiędzy sektorem II a XII — z siecią dróg o małym zagęszczeniu. Wysokie stężenie kadmu w pyłach wiązane jest z układem hamulcowym w samochodzie.

Wniosek: gęstość drogowej sieci komunikacyjnej wpływa na stężenie kadmu we włosach.

Badanie kadmu z włosa na świecie:

W innym badaniu Mehra i wsp. ustalili, że poziom kadmu we włosach 25 pracowników metalowych jednostek wykończeniowych i działów recyklingu metalu w stanie Radżastan w Indiach był 26 razy wyższy niż w ten zaobserwowany we Wrocławiu.

Kadm w przemyśle metalurgicznym

W tym samym czas Gil i wsp. ustalili, że w próbce włosów 178 osób pracujących w hutnictwie żelaza i stali przynajmniej w ciągu 6 kolejnych następujących po sobie miesięcy poziom kadmu wynosił 0,07 mg / kg.

Badanie ołowiu z włosa

Zawartość ołowiu we włosach była najwyższa w sektorze IX.

Jaki obiekt przemysłowy znajdował się w tym sektorze?

Okazuje się, że w pobliżu usytuowana była gazownia.

Ponadto zawartość ołowiu we włosach (Pb) może wzrastać wraz z obecnością glinu (Al) i rtęci (Hg). W regionie IX stwierdzono zależność dotyczącą współwystępowania wysokich stężeń zarówno ołowiu (Pb), jak i kadmu (Cd) we włosach.

Badanie glinu z włosa

Najważniejszymi źródłami narażenia na glin, czyli aluminium (Al) są zanieczyszczone jedzenie i woda. Najwyższe zawartości glinu we włosach odnotowano w sektorze VII.

Związek z gospodarką Wrocławia:

Co ciekawe w sąsiedztwie nie znajdowały się żadne zakłady przemysłowe mogące emitować glin. Choć narażenie nie było w tym przypadku bezpośrednie, to lokalny przemysł emitował duże ilości niklu (Ni) i kadmu (Cd), które statystycznie korelowały ze wzrostem stężenia glinu (Al).  

Drugim logicznym wyjaśnieniem wysokiej zawartości tego pierwiastka mogą być nieprawidłowe nawyki żywieniowe badanych studentów.

Badanie rtęci z włosa

Najwyższą zawartość rtęci w badaniu włosa stwierdzono w regionach VIII i V (0,359 mg / kg). W sektorach VIII i V znajdowały się zakłady producentów farb (E) i chemiczne (D), emitujące rtęć (Hg). Kolejną ważną kwestią jest wysokie stężenie glinu (Al) i kadmu (Cd) w tych sektorach, które mogłyby dodatkowo zwiększyć zawartość rtęci (Hg).

Na zwiększenie zawartości poziomu rtęci we włosach wpływał istotnie tylko wysoki poziom arsenu (As). Sama rtęć z kolei ułatwiała kumulowanie kadmu (Cd) i ołowiu (Pb) we włosach.

Jaki wniosek można z tego wyciągnąć?

Wysoki poziom już jednego z metali ciężkich może przyczyniać się ułatwionej kumulacji innych pierwiastków toksycznych w organizmie.

Podsumowanie:

Rozwój cywilizacyjny ma swoją cenę. Warunki życia poprawiają się, niestety nie idzie to w parze z poprawą jakości środowiska, w którym żyjemy. Chcąc zachować zdrowie na długie lata, należy ograniczać negatywny wpływ środowiska na nasz organizm. Biomonitoring, czyli regularne sprawdzanie tendencji zdrowotnych pozwala bardzo wcześnie reagować i zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań zdrowotnych w wyniku negatywnego oddziaływania środowiska na zdrowie. Smog to bardzo poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. Smog zabija powoli, bezlitośnie. Możesz mieć poczucie, że wszystko jest w porządku. Oby tak było, jednak często jest tak, że kryzys zdrowotny przyjdzie nagle i nie wiadomo co za niego odpowiada. Moja praktyka pokazuje, że jak nie wiadomo skąd się wzięło załamanie w zdrowiu, to w pierwszej kolejności trzeba wykluczyć metale toksyczne.

Jeżeli w wynikach wyjdzie, że nie występuje u Ciebie zatrucie metalami ciężkimi, to możesz spać spokojnie. Jeśli jednak okaże się, że metale ciężkie występują w Twoim organizmie , to możesz na mnie liczyć i pomogę Ci je usunąć.

Kończąc ten wpis mam dla Ciebie trzy propozycje:

Dla tych, którzy chcą sprawdzić zatrucie metalami ciężkimi

 

Jak sprawdzić wpływ smogu na zdrowie? Zrób pierwszy krok i wykonaj badanie włosa . Dowiedz się, na czym polega badanie włosa i wykonaj je dla siebie lub zbadaj poziom zatrucia u Twoich bliskich. 

 

 

Dla tych którzy lubą być na bieżąco

Zapisz się do mojego newslettera i otrzymaj dostęp do mojej wiedzy, którą chętnie się dzielę z moimi subskrybentami.

 

 

 

***

Tomasz Styk

Specjalista Analizy Pierwiastkowej Włosa

Jeden z najbardziej doświadczonych specjalistów Analizy Pierwiastkowej Włosa w Polsce, ma ponad 8 letnie doświadczenie oraz ponad 1000 omówionych wyników badań. Stypendysta Premiera RP dla wybitnie uzdolnionej młodzieży, swoją wiedzę zdobywał na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W poradni dietetycznej Nutricus zajmuje się interpretowaniem wyników badań laboratoryjnych, a następnie ich przełożeniem strategię żywieniową. Odpowiada za tworzenie, a następnie wdrażanie nowych narzędzi i technologii do pracy zespołu dietetyków.

Znany ze swojej pasji do ludzkiego organizmu oraz entuzjazmu, którym zaraża innych.

Więcej na temat Tomka możesz przeczytać odwiedzając jego wizytówkę na stronie zespołu Nutricus.