Jak wytrenować mózg, aby pokochać zdrową żywność?

Czy kiedy stajesz przed decyzją wybrania zdrowej lub niezdrowej żywności, często ulegasz pokusom i jednak wybierasz tę mniej zdrową opcję?

Problem może leżeć w Twoim sposobie myślenia na temat zdrowego odżywiania.

Jasne, możesz wiele razy mówić sobie, że nadszedł czas na jedzenie większej ilości warzyw, ale czy kiedykolwiek próbowałeś bardziej cieszyć się z faktu jedzenia tych warzyw?

Może to wynikać z tego, że nie zdajesz sobie sprawy z możliwości zmiany swojego smaku! W rzeczywistości możesz mieć nawet konkretne przekonania, które Cię przed tym powstrzymują.

Ulubione smaki często służą nam do określania tego kim jesteśmy! Kiedy przychodzi czas do zadbania o swoje zdrowie warto sięgnąć po skuteczną broń. Wytrenuj swój mózg, tak żeby pokochał zdrową żywność!

Mózg

Time for diet slimming weight loss concept. Health care healthy lifestyle. Sport fit fitness woman with a lot of colorful measure tapes around her head. Obsessed girl by your body. isolated on white background

W jednym z niedawnych badań (Pilot randomized trial demonstrating reversal of obesity-related abnormalities in reward system responsivity to food cues with a behavioral intervention Nutrition & Diabetes (2014)) naukowcy podzielili 13 osób z nadwagą na 2 grupy.

Następnie mierzyli za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) odpowiedzi ich mózgu na podawane różne rodzaje żywności.

Grupa badawcza miała trzymać się wysokobłonnikowej, wysokobiałkowej diety, aby ograniczyć uczucie głodu i zachcianki.

Dodatkowo przestrzegano ograniczenia podaży kalorii od 500 do 1000 kcal na dobę każdego dnia w celu redukcji masy ciała.

Po 6 miesiącach osoby z tej grupy utraciły średnio 6kg a grupa kontrolna tylko 2kg.

Naukowcy przeprowadzili kolejne fMRI w celu oceny reakcji mózgu na obrazy zdrowej i niezdrowej żywności. Najpierw badani widzieli zdjęcia m.in. sałatek czy zdrowych kanapek, a następnie frytek, pizzy itp.

Grupa badawcza charakteryzowała się mniejszą aktywnością ośrodka nagrody, mniejszą produkcją dopaminy  po zobaczeniu niezdrowej żywności oraz większą aktywnością po zobaczeniu zdrowszej żywności.

Co to znaczy?

Nie mamy uwarunkowanej miłości do frytek i nienawiści do makaronu pełnoziarnistego!

Nasze upodobania rozwijają się w czasie powtarzania spożywania konkretnej żywności.

W związku z tym możemy oduczyć się zachcianek na niezdrową żywność i stać się „uzależnionymi” tylko od zdrowych produktów spożywczych!

Skup się na najlepszych produktach

3 lub 6 (1)

Jeśli chcesz przestać jeść niezdrowe rzeczy, musisz na początku wiedzieć co innego możesz wybierać! Chodzi tutaj oczywiście o jak najbardziej naturalne i nieprzetworzone produkty. Oto przykłady:

  • Mięso: nieprzetworzone, najlepiej organiczne.
  • Ryby: dzikie a nie hodowlane.
  • Jajka: z chowu ekologicznego lub wolnego wybiegu.
  • Warzywa i owoce: sezonowe, kupowane na targach.
  • Orzechy i nasiona: migdały, orzechy włoskie, pestki słonecznika ale nie tylko są sycącą i bogatką w składniki odżywcze przekąską.
  • Tłuszcze i oleje: olej z pestek winogron, olej z awokado, olej z orzechów włoskich są bogatym źródłem wielonienasyconych oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Wszystko na raz!

woman with mouth sealed

Dla niektórych ten krok może wydawać się niemożliwy, ale jeśli jesteś w stanie – odstaw wszystkie niezdrowe produkty na raz.

Pamiętaj, powiedz sobie, że robisz to tylko na krótki czas, a Twój umysł nie będzie traktował tego w kategorii trudnej zmiany.  Bardzo prawdopodobne, że po chwili zdasz sobie sprawę, że wcale nie potrzebujesz już śmieciowego jedzenia.

Naucz się nienawidzić śmieciowe jedzenie

Selection of food anf drinks that are bad for your health, copy space

Nawyki żywieniowe są wyuczone. Powód dla którego kochasz śmieciową żywność nie leży w potrzebach Twojego organizmu, ale w zachciankach Twojego mózgu, których go nauczyłeś!


W 2010 roku. 2 naukowców przetestowało swoje pomysły dotyczące przyczyn otyłości (Alternative Thinking about Starting Points of Obesity: Development of Child Taste Preferences Appetite (2010)).

Odnotowali “samopowtarzający się” cykl preferencji: firmy żywnościowe produkują żywność bogatą w cukier, tłuszcz i sól, która sprawia, że dzieci uczą się ją lubić.

Potem, więcej takiej żywności jest produkowane w celu przystosowania do nowopowstałych wymagań/upodobań żywieniowych. Pomimo obecności szerokiego wachlarza produktów do wyboru, producenci żywności stale dostarczają nam specyficznego rodzaju smaku – słodki i słony.


Niektórzy mówią, że gotowanie jest rozwiązaniem tego problemu. Kiedy pozwalasz sobie jeść tylko to co sam przygotujesz, zaczynasz wybierać zdrowsze produkty o większym wachlarzu smaków.


Ale jak to zmienić u dzieci? Dzieci mają w zwyczaju wybierać to co jest najprostsze – czyli zazwyczaj niestety to co najbardziej przetworzone.

W związku z tym już od samego początku musimy uczyć dzieci wybierania zdrowej żywności, pokazywać im jak łatwo przygotować zdrowe przekąski i nie przyzwyczajać je do smaku słodkiego i słonego.

 

Pozbądź się pokus

raw food

Ten krok może być najważniejszy ze wszystkich. Jasne, możesz nauczyć swój mózg ignorować miejsca z mijanymi codziennie fast food’ami, ale czy możesz uniknąć zjedzenia lodów, które masz w zamrażarce?


Koniecznie przejrzyj wszystkie zakamarki w kuchni w poszukiwaniu zachomikowanych przekąsek i wszystkie wyrzuć! (lub chociaż schowaj w miejsce poza zasięgiem wzroku!)

 

Przygotuj zdrowe przekąski

Hands of Wife and Husband cooking Salad together cutting Vegetables with Knife on cutting Board using Tomato red Pepper Carrot Cucumber and Cheese

Dla wielu ludzi, niezdrowe produkty są częścią małych rytuałów. Kiedy idziesz do pracy każdego ranka, możesz zatrzymywać się i kupować energy drink’a. Na spotkaniu z przyjaciółmi zawsze wybierasz miejsca z fast food’ami, np. znaną pizzerię.


Musisz nauczyć się zamieniać te nawyki na zdrowsze. Zamiast wybierać się na wycieczkę do automatu po batona, spróbuj iść na spacer – jedząc jabłko. Kiedy wybierasz restaurację na spotkanie, poszukaj takich ze zdrową żywnością, np. bio czy vege.

Kiedy to nie Ty masz wpływ na wybór miejsca spotkania, przejrzyj dokładnie menu i wybierz to co najzdrowsze. A kiedy masz ochotę na coś słodkiego, spróbuj zamienić składniki w ulubionym cieście na ich zdrowsze opcje.


Zawsze możesz przygotować sobie do pracy, szkoły czy na uczelnię posiłki i zapakować je do pojemników. Cokolwiek robisz, postaraj się zawsze wybierać zdrowe opcje!

Dowiedz się więcej o żywności, którą jesz

Happy young woman is sitting and relaxing on stairs outdoors. She is holding cup of coffee and looking at tablet with surprise. Lady is laughing

W dzisiejszych czasach temat zdrowego żywienia jest bardzo na topie. Wszędzie możesz znaleźć podstawowe informacje na temat jakości i składu produktów.
Jeśli zaczniesz interesować się tym co jesz, następnym razem 2 razy się zastanowisz nad ponownym wyborem danego produktu.


Chcesz uzyskać fachową poradę co dokładnie powinieneś jeść a czego nie? Zgłoś się po pomoc do dietetyka!

Następnym razem, gdy ktoś zapyta Cię czy „chcesz gryza?” tej okropnej niezdrowej przekąski, spokojnie odpowiesz „nie, dzięki” zagryzając super kanapkę z pastą z awokado 😉 

Artykuł pochodzi ze strony: nutritionsecrets.com

Tłumaczenie i weryfikacja merytoryczna:

mgr Natalia Główka

Główny specjalista poradni dietetycznej Nutricus. Od wielu lat współpracuje z czołowymi sportowcami wyczynowymi różnych dyscyplin, w tym medalistami międzynarodowych imprez sportowych, reprezentantami Polski, olimpijczykami, czołowymi zawodnikami KSW oraz FEN, a także zawodnikami rajdów Dakar. Swoją pracę opiera na wnioskach płynących z badań naukowych. Stale zgłębia wiedzę z zakresu dietetyki sportowej, będąc na konferencjach i szkoleniach naukowych. Jest autorką artykułów na łamach renomowanych czasopism dla dietetyków (m.in.) Współczesna Dietetyka oraz portalu popularnonaukowego ABC Zdrowie.

347 replies on “Jak wytrenować mózg, aby pokochać zdrową żywność?

Zostaw komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *