Jaki jest wpływ triathlonu na układ hormonalny?

Jaki jest wpływ triathlonu na układ hormonalny?
 
Trening triahlonowy wpływa na układ hormonalny w mniej drastyczny sposób niż mogłoby się to wydawać. Sprawdzając stężenie hormonów w moczu, takich jak testosteron czy kortyzol, możemy ocenić, że regeneracja triathlonisty nie jest jeszcze pełna nawet po 24h!
 
➡️Badanie:
Hiszpańskie badanie przeprowadzone na University of Extremadura, poddało analizie próbki moczu 10 doświadczonych triathlonistów. Próbki były pobrane tuż przed, tuż po i 24h po ukończeniu Iron Man’a.
 
➡️Wyniki:
Tuż po ukończeniu zawodów stężenie DHEA u sportowców było obniżone, po 24h nadal nie wróciło do normy.
Stężenie testosteronu po zawodach było obniżone, jednak po 24h wróciło do normy. Badacze określili to jako niezwykle szybki proces, czego się nie spodziewano.
Stężenie kortyzolu było podwyższone zarówno tuż po zawodach, jak i 24h później.
Proporcja kortyzol:testosteron we krwi jest jednym z najważniejszych wskaźników katabolizmu po wysiłku fizycznym. Tuż po zawodach ta proporcja była znacznie obniżona. Jednak już po 24h nie stanowiło to problemu.
 
Oczywiście badacze zdają sobie sprawę z ograniczeń przeprowadzonego badania, między innymi małej grupy i jedynie kilku przetestowanych parametrów. Jednak wyniki tego badania stanowią jeden z pierwszych sygnałów zachęcających do przeprowadzania dalszych, pogłębionych badań nad wpływem wysiłku triathlonowego na układ hormonalny.
 
➡️Wnioski:
Na podstawie obniżenia stężenia androgenów w moczu i zwiększenia stężenia kortykosteroidów w moczu, można wnioskować, że uczestnicy ukończyli zawody w stanie katabolizmu i potrzebne są ponad 24h na powrót do odbudowy bilansu hormonalnego. Takie informacje są istotne z punktu widzenia okresów regeneracji i powrotu zawodnika do intensywnych sesji treningowych po zawodach.