Jakie jest działanie morwy białej?

Jakie jest działanie morwy białej?
 
Morwa biała (Morus Alba) to gatunek rośliny tradycyjnie uprawiany w Chinach. Istnieje około 10-16 gatunków morwy hodowanej w regionach subtropikalnych, ciepłych i umiarkowanych (Azja, Afryka i Ameryka Północna).
W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywane są wszystkie części morwy: owoce, liście i korzenie. Morwa bogata jest w związki biologicznie czynne tj.: fitosterole, w tym β-sitosterol, stigmasterol, kampesterol, glukozyd β-D-sitosterolu, olejki eteryczne; kwasy: octowy, propionowy, walerianowy, salicylowy; aminokwasy: kwas asparaginowy i kwas glutaminowy; witaminy: A, B1 , B2 , C; mikroelementy: cynk, miedź, bor, mangan, żelazo.
 
Działanie:

Hamuje wchłanianie węglowodanów z jelit, głównie cukrów prostych, zmniejsza glikemię poposiłkową oraz glukozę na czczo.

Warto ją łączyć z hibiskusem, ponieważ zioła te działają synergistycznie przez co skuteczność hamowania wchłaniania węglowodanów z przewodu pokarmowego jest większa.

Hibiskus dodatkowo spowalnia trawienie łańcuchów skrobi, co prowadzi do obniżenia hiperglikemii poposiłkowej.

U szczurów z eksperymentalnie wywołaną cukrzycą, u których zastosowano wyciąg z morwy białej, doszło do wzrostu masy i średnicy wysepek trzustkowych w porównaniu z grupą kontrolą. Wyniki tych badań wskazują na zdolności wyciągu do regeneracji komórek beta i przywrócenia ich aktywności sekrecyjnej, czyli wydzielania insuliny.

Ekstrakt z morwy może zmniejszać stres oksydacyjny oraz peroksydację lipidów.

Spożycie morwy u szczurów w dawce 25-100 mg/kg prowadziło do zwiększenia koncentracji i polepszenia pamięci.

Wyciąg z morwy może wydłużać czas snu.

Wykazano, że wyciąg z morwy zmniejszał ilość biomarkerów stresowych po wysiłku fizycznym.

Dawka 100-250 mg powodowała obniżenie ciśnienia krwi u szczurów.

U szczurów karmionych wysokotłuszczową dietą , u których podawano wyciąg z morwy, zaobserwowano spadek cholesterolu frakcji LDL.

Wydaje się, że morwa może powodować ograniczenie apetytu.

Wyciągi z korzenia morwy wykazują działanie terapeutyczne w leczeniu alergii ze względu na zawartość polisacharydów stymulujących namnażanie limfocytów i przeciwciał.
 
‼️Podsumowując, w licznych badaniach oceniano wpływ ekstraktu z morwy białej na modelu zwierzęcym, natomiast nadal jest mało badań na ludziach, potwierdzających jej korzystne działanie. Morwa biała jest jednak często stosowana u osób z cukrzycą typu II czy insulinoopornością.