Eliminacja kapustnych w Hashimoto – wykluczać czy nie?

Dieta w Hashimoto to niezwykle modny temat, gdyż liczba kobiet ze zdiagnozowaną chorobą tarczycy cały czas rośnie. Każda z nich po diagnozie rozpoczyna walkę z chorobą między innymi poprzez dietę. Wokół diety w Hashimoto krąży wiele mitów i hipotez. Jednym z często spotykanych stwierdzeń jest obowiązkowa eliminacja kapustnych w Hashimoto. Jak jest naprawdę? Warzywa kapustne w chorobach tarczycy – czy ich eliminacja to konieczność? Na bazie częstych pytań od moich pacjentek, postanowiłam wyjaśnić tą kwestię w poniższym artykule.

Warzywa kapustne w chorobach tarczycy – czy możesz je jeść?

Bardzo często zaleca się unikanie warzyw krzyżowych przy niedoczynności tarczycy. Wynika to z zawartości goitrogenów w tego rodzaju produktach. Goitrogeny to związki antyodżywcze, które mają działanie obniżające stężenie jodu w organizmie, przez co mogą wpływać na zaburzoną produkcję hormonów tarczycy. Wspomniane goitrogeny znajdują się np. w kapuście, brukselce, brokule, kalafiorze, jarmużu, rzepie, kalarepie, rzepaku. Wydawałoby się więc, że warto unikać takich warzyw.

Jak jest naprawdę?

Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go piszą. Obróbka termiczna powoduje dezaktywację goitrogenów, dzięki czemu eliminacja kapustnych w Hashimoto nie jest koniecznością! Wystarczy zadbać o odpowiednie przygotowanie wyżej wymienionych warzyw, a przede wszystkim ograniczenie ich spożywania jedynie w formie surowej. Spożywanie warzyw kapustnych w chorobach tarczycy na surowo w przeciętnych porcjach, czyli poniżej kilograma, nie wpłynie niekorzystnie na pracę gruczołu.

Eliminacja kapustnych w Hashimoto – dlaczego nie warto? 

Nie należy zapominać również o korzyściach z jedzenia warzyw kapustnych. Brokuły, jarmuż czy brukselka przez wiele osób są uznawane za jedne z najzdrowszych warzyw! Pierwszym priorytetem zawsze pozostaje zadbanie o urozmaicone żywienie, które zwiększy szansę na pełnowartościową dietę w Hashimoto. Wprowadzając do jadłospisu w Hashimoto warzywa kapustne zwiększysz spożycie między innymi kwasu foliowego oraz siarki. Jedząc warzywa kapustne zadbasz również o pozamleczne źródła wapnia w diecie, gdyż eliminacja nabiału to jedna z częściej stosowanych diet eliminacyjnych w Hashimoto.

Warzywa kapustne w chorobach tarczycy to tylko jeden z tematów, które często spotykam w swoim gabinecie. Wokół Hashimoto krąży dużo więcej mitów, dlatego zachęcam Cię do skorzystania z profesjonalnej konsultacji z dietetykiem. Ja i mój zespół stale współpracujemy z pacjentkami z Hashimoto. Eliminacja kapustnych w Hashimoto, eliminacja glutenu w Hashimoto i wiele innych tematów to kwestie, które nie są nam obce.

Chcesz zadbać o tarczycę i skorzystać z profesjonalnej pomocy dietetyka? Zamów darmową konsultację online w Hashimoto – bez ryzyka i potrzeby umawiania odległych terminów!

eliminacja kapustnych w Hashimoto

***

warzywa kapustne w chorobach tarczycy

mgr Ania Świtakowska

Dietetyk kliniczny, Lider zespołu dietetyków Kliniki Dietetycznej Nutricus

Więcej na mój temat możesz się dowiedzieć w mojej wizytówce na stronie zespołu Nutricus.

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *