Lewoskrętna witamina C – co trzeba o niej wiedzieć?

Obalamy mity żywieniowe! Lewoskrętna witamina C – czy działa? Dziś rozprawiamy się z tym tematem! Witamina C to inaczej kwas L-askorbinowy. Jednak „L” w nazwie nie oznacza lewoskrętny. Ten kwas jest izomerem o konfiguracji względnej L. Istnieją jednak różnice w pojęciach „skręcalności” i „konfiguracji”.

W tym wpisie dowiesz się czy warto kupować ostatnio bardzo popularną lewoskrętną witaminę C. Temat jest tym ciekawszy, gdyż firmy ją produkujące bazują na naszej niewiedzy i sprzedają nam coś co realnie nie działa!

W biochemii możemy wyróżnić też drugą formę tego kwasu – D-askorbinowy, jednak nie jest to już witamina C, ponieważ inna struktura przestrzenna nie daje już właściwości, jakie ma witamina C. Co ciekawe, kwas L-askrobinowy skręca światło spolaryzowane w prawo, więc jeśli chcielibyśmy być precyzyjni, jedyna forma działająca witaminy C jest prawoskrętna.

Podsumowując, nie ma lepszej czy gorszej, lewo- lub prawoskrętnej witaminy C. Jest tylko jedna forma – kwas L-askorbinowy, która występuje zarówno w suplementach, jak i w żywności. Produkowana forma witaminy C wytwarzana jest zawsze jedną metodą chemiczną. Zarówno syntetyczna, jak i naturalna witamina C jest taka sama. Co nie znaczy, że zaleca się zamianę produktów bogatych w tę witaminę na suplementy.

Lewoskrętna witamina C. Jak to w końcu z nią jest? Nie ma czegoś takiego!

A dla bardziej dociekliwych:
“Skręcalność to wartość charakteryzująca substancję aktywną optycznie, poprzez wartość kąta skręcania płaszczyzny światła spolaryzowanego.

Konfiguracja D i L (konfiguracja względna) to sposób określania i nazywania izomerów optycznych związków chemicznych poprzez analizę korelacyjną względem aldehydu glicerynowego.

Konfiguracja a skręcalność – początkowo przyjęto, że aldehyd glicerynowy skręcający płaszczyznę światła spolaryzowanego w prawo (aldehyd (+)-glicerynowy) to ten, który posiada w cząsteczce grupę OH po prawej stronie w projekcji Fischera. Skręcalność optyczna nie jest jednak odpowiednikiem konfiguracji względnej, to znaczy różne związki o konfiguracji D mogą być „prawoskrętne” albo „lewoskrętne” (analogicznie izomery L).”

Bibliografia:
John McMurry, Chemia Organiczna, Polskie Wydawnictwo Naukowe PWN
www.wikipedia.pl

409 replies on “Lewoskrętna witamina C – co trzeba o niej wiedzieć?

Zostaw komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *