Woda i napoje sportowe określane są jako napoje nawadniające posiadające najlepsze właściwości, natomiast napoje zawierające kofeinę, jak kawa czy herbata oraz napoje alkoholowe uznawane są za napoje wręcz odwadniające. Jaka jest prawda?
Zarówno objętość, jak i kompozycja spożywanych napojów ma duży wpływ na to jak szybko będą one opuszczały żołądek i będą wchłaniane w jelicie cienkim. Oczywiście im szybciej opuszczają żołądek i są wchłaniane, tym szybciej docierają do komórek naszego organizmu.
Jednak nie chodzi jedynie o tempo docierania do komórek, ponieważ jeśli wydalimy tę samą ilość co właśnie spożyliśmy nie będzie to miało korzyści dla naszego organizmu. Ważny jest skład napoju, który będzie wpływał nie tylko na wchłanianie ale również wydalanie płynów.
Prof. Ron Maughan sprawdził kilka różnych napojów pod względem ich wpływu na nawodnienie organizmu. Okazało się, że niektóre napoje nawadniające mają znacznie lepszy wpływ niż woda, te napoje dobrze się wchłaniają, uzupełniają elektrolity i nie powodują natychmiastowego wydalania płynów.
Co ciekawe, takie napoje jak piwo, kawa i herbata uzyskały wynik podobny do wody, a przede wszystkim nie wywołały odwodnienia organizmu.
Jak przedstawia się kolejność najlepiej nawadniających napojów?
- doustne płyny nawadniające (stosowane w biegunkach)
- odtłuszczone mleko
- pełne mleko
- sok pomarańczowy
- cola
- diet cola
- zimna herbata
- herbata
- woda niegazowana
- woda gazowana
- napoje sportowe*
- piwo
- kawa
Pamiętajcie, że to zestawienie przedstawia płyny pod względem stopnia nawodnienia ogólnie w ciągu dnia, a nie w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, gdzie należy uwzględnić wiele innych czynników! 🙂
Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem!