Wody wysokozmineralizowane

Woda mineralna to woda, która w swoim składzie powinna zawierać odpowiednią ilość minerałów i pochodzić z ujęć zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi i nie zawierać żadnych dodatków. Czym są wody wysokozmineralizowane?

Rodzaje wód mineralnych:

  • bardzoniskozmineralizowana <50 mg/l
  • niskozmineralizowana 50-500 mg/l
  • średniozmineralizowana 500-1500 mg/l
  • wysokozmineralizowana >1500 mg/l

Wody wysokozmineralizowane są szczególnie polecane osobom aktywnym fizycznie, zwłaszcza okołotreningowo. Straty mikro i makroelementów u takich osób są znacznie większe niż u przeciętnego człowieka. Ale nie tylko! Wody wysokozmineralizowane sprawdzą się też u osób z niedoborami składników pokarmowych, np. wapń u osób cierpiących na różne schorzenia – na nadkwasotę żołądka czy podatnych na przewlekły stres.

W wyborze wody wysokozmineralizowanej szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość magnezu, potasu, wapnia, sodu oraz wodorowęglanów. To one są odpowiedzialne za równowagę kwasowo-zasadową organizmu!
Dla osób narażonych na stres, pijących dużo kawy poleca się wody z dużą zawartością magnezu (> 50 mg/l).

Osoby mające problemy z nadkwasotą żołądka czy we wczesnych stadiach cukrzycy powinny korzystać z wody z dużą zawartością wodorowęglanów (>500 mg) ponieważ alkalizują one środowisko żołądka i regulują zawartość glukozy we krwi.

Osoby ciężko trenujące, w dużym upale, narażone na dużą utratę potu bez objawów nadciśnienia tętniczego powinny wybierać wody wysokosodowe (>200mg/l).
Należy jednak pamiętać, że nie można pić wód wysokozmineralizowanych przez cały czas ponieważ może doprowadzić to do nagromadzenia się tych składników w organizmie.
Podsumowując wody wysokozmineralizowane najlepiej wybierać okołotreningowo, a w ciągu dnia pić różne rodzaje płynów, tak aby nie doprowadzić do powstawania niepożądanych skutków ubocznych.