Wpływ cukru na organizm: Jaki wpływ ma cukier na nasz organizm?

Jak jest wpływ cukru na organizm i mózg? W latach 60. grupa osób z firmy żywnościowej zwana the Sugar Research Foundation zapłaciła 3 naukowcom z Harvardu $6,500 (dzisiaj byłoby to $50,000), aby pominąć i przemilczeć badania, które pokazywały powiązanie między spożyciem cukru a chorobami serca i w zamian obwinić za nie tłuszcz. Raport, który został opublikowany przez naukowców, całkowicie zmienił dietę Amerykanów, przyczyniając się do zupełnej rezygnacji z produktów zawierających tłuszcz. Doprowadziło to do powstawania wielu naładowanych cukrem przekąsek. Niestety jak pokazują teraz badania, spożycie nadmiernej ilości cukru może być niszczycielskie dla naszego zdrowia. W tym artykule zastanowimy się jaki wpływ ma cukier na nasz organizm.

Mimo że jesteśmy teraz o wiele bardziej świadomi istniejącego ryzyka zbyt dużej ilości słodyczy, nadal istnieje wiele mitów dotyczących cukru i tego, jaki ma on na nas wpływ. Pamiętajmy, że cukier to potoczna nazwa węglowodanów prostych i takie cukry zawsze były i będą w naszej diecie. Największym problemem jest ich rosnące spożycie!

Przykładowo, obecnie przeciętny Amerykanin spożywa ponad dwukrotną bezpieczną ilość cukru – zalecaną przez FDA (Food and Drug Administration) i czterokrotną dopuszczalną przez WHO (World Health Organization) ilość. To jest naprawdę bardzo niebezpieczne!

Jaki jest tak naprawdę wpływ cukru na organizm?

W zdrowej diecie produkcja glukozy mówi naszemu mózgowi o konieczności produkcji insuliny, która odpowiada za regulację stężenia glukozy we krwi i wchodzi w interakcje z innymi hormonami, które odpowiadają za uczucie sytości.

Jaki wpływ ma cukier na KREW I SERCE

Close-up Of A Doctor's Hand Checking Blood Pressure Of A Patient

Badania pokazują, że wpływ cukru na organizm jest niepokojące szczególnie jeśli chodzi o powiązanie między cukrem a wysokim ciśnieniem krwi oraz chorobami serca. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzenia mięśnia sercowego, przyczynia się również do występowania nadciśnienia tętniczego oraz wpływa na rozwój miażdżycy.

Jaki wpływ ma cukier na MASĘ CIAŁA

Diet Concept. Young Woman Measuring Body Weight On Weighing Scale While Holding Glazed Donut With Sprinkles. Sweets Are Unhealthy Junk Food. Dieting, Healthy Eating, Lifestyle. Weight Loss. Top View

Zwiększone spożycie cukru jest silnie powiązane ze wzrostem masy ciała, nawet u osób, które regularnie ćwiczą! Spożycie cukru powoduje duży skok insuliny a w rezultacie chwilowy przypływ energii. Nie trwa to jednak zbyt długo, ponieważ po kilkunastu minutach poziom glukozy we krwi gwałtownie spada, przez co czujemy senność, znużenie oraz napady wilczego głodu. Tak więc wpływ cukru na organizm jest w tej kwestii niepokojący.

Jaki wpływ ma cukier na ZĘBY

Portrait of young cheerful smiling woman showing okay gesture, over blue background

Wpływ cukru na organizm jest również negatywny jeśli chodzi o zły wpływ na stan zębów. Bakterie w jamie ustnej są odżywiane cukrem i produkują kwas niszczący szkliwo zębów. Jeżeli zależy Ci na pięknym, zdrowym uśmiechu zastanów się zanim sięgniesz po kolejną słodką przekąskę bądź napój słodzony.

Jaki wpływ ma cukier na WĄTROBĘ

Doctor with stethoscope and liver on the tablet in the hands in hospital. High resolution.

Jaki wpływ ma cukier na nasz organizm w kwestii wątroby? Fruktoza jest metabolizowana przez wątrobę, nie powoduje ona gwałtownego poposiłkowego wzrostu stężenia glukozy i następczego zwiększenia wydzielania insuliny.  Z tego względu nadmierne spożycie tego cukru (obecnego m.in. w owocach) może uszkodzić wątrobę, doprowadzając nawet do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. 

Jakie wpływ ma cukier na TRZUSTKĘ I NERKI

Overweight Woman

Ilość cukru, którą znajdziemy w naturalnych produktach, takich jak warzywa czy owoce, dostarcza nam energii potrzebnej do funkcjonowania.

Zbyt duża ilość cukru natomiast może spowodować insulinooporność, czyli zmniejszenie wrażliwości tkanek na insulinę, co prowadzi do cukrzycy, nadmiernej masy ciała i ciągłej ochoty na słodkie.

Nadmierne spożycie cukru jest powiązane również z występowaniem wielu chorób, takich jak nowotwór trzustki, dna moczanowa czy choroby nerek.

MÓZG

Father and adult son watching family picture

Badania powiązały także nadmiar cukru i tłuszczu w diecie z upośledzonym działaniem obszarów w mózgu odpowiedzialnych za pamięć! Zwiększa również występowanie depresji. Dodatkowo powoduje senność i drastyczny spadek naszej zdolności oceny oraz koncentracji. 

Może następnym razem zastanowisz się nad zjedzeniem kolejnego batonika? 😉

Artykuł pochodzi ze strony:

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/here-are-all-of-the-harmful-effects-sugar-has-on-your-body-and-brain/

Tłumaczenie i weryfikacja merytoryczna:

Mgr Natalia Główka

Główny specjalista poradni dietetycznej Nutricus. Od wielu lat współpracuje z czołowymi sportowcami wyczynowymi różnych dyscyplin, w tym medalistami międzynarodowych imprez sportowych, reprezentantami Polski, olimpijczykami, czołowymi zawodnikami KSW oraz FEN, a także zawodnikami rajdów Dakar. Swoją pracę opiera na wnioskach płynących z badań naukowych. Stale zgłębia wiedzę z zakresu dietetyki sportowej, będąc na konferencjach i szkoleniach naukowych. Jest autorką artykułów na łamach renomowanych czasopism dla dietetyków (m.in.) Współczesna Dietetyka oraz portalu popularnonaukowego ABC Zdrowie.

Artykuł pochodzi ze strony: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/here-are-all-of-the-harmful-effects-sugar-has-on-your-body-and-brain/

105 replies on “Wpływ cukru na organizm: Jaki wpływ ma cukier na nasz organizm?

Zostaw komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *