Zdrowsza dieta to większy mózg!

Zdrowsza dieta to większy mózg!

Proces starzenia powoduje skurczanie się mózgu, a to wpływa negatywnie na pamięć i tempo z jakim nasz mózg rozwiązuje problemy. Duńskie badanie, przeprowadzone przez epidemiologów z Erasmus University Medical Center, wykazało, że prawidłowa, zdrowa dieta jest w stanie zahamować ten proces!

Badanie:
Badacze wykonali MRI mózgu 4213 uczestników w wieku 45-97 lat pomiędzy 2005 a 2015 rokiem. Dodatkowo dokładnie badano dietę każdego uczestnika. Na podstawie oceny jakościowej dieta otrzymywała od 0 do 14 punktów. Najważniejsze elementy diety:
warzywa >200g/dobę
owoce >200g/dobę
produkty pełnoziarniste >90g/dobę
rośliny strączkowe >135g/tydzień
orzechy >15g/dobę
produkty mleczne >350g/dobę
ryby >100g/tydzień
herbata >350g/dobę
pełne zboża >50% wszystkich zbóż
nienasycone kwasy tłuszczowe >50% wszystkich tłuszczów
czerwone i przetworzone mięso <300g/dobę
napoje zawierające cukier <150g/dobę
alkohol <10g/dobę
sól <6g/dobę

Wyniki:
Im lepsza jakościowo była dieta (im więcej warunków powyżej było spełnione), tym większa była objętość mózgu uczestników!

Wnioski:
Istnieje wiele złożonych interakcji, które występują pomiędzy różnymi składnikami żywności. Na podstawie wyników badania można stwierdzić, że im bardziej dieta złożona jest ze zdrowych produktów, tym mózg jest większy. A jak się okazuje ludzie z większą objętością mózgu wykazują lepsze zdolności kognitywne, a więc prawidłowa dieta może być dobrą strategią dla utrzymania procesów myślowych obniżających się z wiekiem.

Pauline H. Croll, Trudy Voortman, M. Arfan Ikram, Oscar H. Franco, Josje D. Schoufour, Daniel Bos, Meike W. Vernooij. Better diet quality relates to larger brain tissue volumes. Neurology, 2018